1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Yıldız: Türkiye doğalgaz merkezi olacak
Yıldız: Türkiye doğalgaz merkezi olacak

Yıldız: Türkiye doğalgaz merkezi olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Rus lider Putin ile görüşmelerinin detaylarını geleceğe yönelik planları anlatırken."Türkye yalnızca geçiş ülkesi değil bir doğalgaz merkezi şeklinde olacak." diye konuştu

A+A-
Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'in Türkiye ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Türkiye'nin gelecekte alacağı roller ile ilgili açıklamarlda bulundu.
 
Yıldız ÇED raporunun çıkış tarihinin sürecin gerektiği gibi çıktığından bahsederken "Jest olsun diye o güne getirilmiş birşey değil fakat jest olarak algılanması da kötü değil sonuçta biz Rusya'ile karşılık lı çıkarları doğrultusunda hareket eden bir ülkeyiz gerek doğalgaz indirimi, gerek ticaretimiz bu güne kadar olan rakamları kendi lehimize çevirmek istiyoruz." diye konuştu.
 
Türkiye'nin doğalgaz geçiş ülkesi değil doğalgaz merkezi olacağını belirten Yıldız "Bu projelerin sadece Avrupa için yapılan bir proje değil Ceyhan'dan sonra dünyaya açılan yeni bir proje olacaktır.
 
Konuyla ilgili gerekli incelemeler yapılıp Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız'a bildirildikten sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır" dedi. Ayrıca Yıldız'a bu yeni boru hattının TANAP projesini etkiler mi sorusu geldiğinde Yıldız " Aksine biz TANAP projesine ortağız kenidmizn ülkemizin menfaatleri için ne gerekiyorsa onu yaparız bu projeden TANAP'ın etkilenmesi imkansız kendimizi zarara uğratacak birşey yapmayız" dedi.
 
DOĞALGAZ İNDİRİMİNİN YANSIMASI İÇİN ERKEN
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'nın doğalgazdaki indirim teklifinin tüketiciye yansıması konusunda, "Erken ama çok erken görüyorum. Çünkü BOTAŞ karı üzerinden değil, zararı üzerinden bu müzakereler sürüyor" dedi. 
 
 
(Ulkehaber)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.