1. YAZARLAR

  2. Dr.İlhami PEKTAŞ

  3. YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME ADANMIŞ ÖMÜRLER -9 : TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ TRAKTÖRÜ: HSG
Dr.İlhami PEKTAŞ

Dr.İlhami PEKTAŞ

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİME ADANMIŞ ÖMÜRLER -9 : TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ TRAKTÖRÜ: HSG

A+A-

Türkiye’nin ilk milli Traktör’ü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Yapımını üstlenen 3 Türk mühendisin isimlerinin baş harfini taşıyan HSG(H- Hamit Demirtaş, S-Süleyman Kadayıfçılar, G-Gazanfer Harzedan) milli traktöründen yalnızca iki adet üretilebildi. Tasarım itibariyle bugünkü yerli traktörlere halen ilham olduğu belirtilen HSG, bugün üretildiği yer olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü’nde sergileniyor.

Devrim otomobiliyle aynı dönemde üretilen Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG de Devrim ile aynı kaderi paylaştı. Dönemin cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla o dönemki adı Zirai Kuvvet Makineleri Kürsüsü olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümü’nde üretilen HSG, yine bizzat Cemal Gürsel tarafından da arazide denenmişti.

Tarımda hızla yaşanan makineleşme ile doğan yerli traktör ihtiyacını karşılamaya aday olan HSG, o dönemin siyasal çalkantılarının kurbanı oldu ve yalnızca 2 adet üretildikten sonra proje rafa kalktı.

hsg-300x195.jpg

https://www.subconturkey.com.tr/turkiyenin-ilk-yerli-traktoru-hsg/

Bu yazı toplam 552 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.