1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Üniversiteliler “Günlük Hayatta Bilim”i anlatmak için yarışacak
Üniversiteliler “Günlük Hayatta Bilim”i anlatmak için yarışacak

Üniversiteliler “Günlük Hayatta Bilim”i anlatmak için yarışacak

Üniversiteliler “Günlük Hayatta Bilim”i anlatmak için yarışacak

A+A-

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Toplum ve Bilim Merkezi (TBM) tarafından üniversite öğrencileri arasında düzenlenen “Günlük Hayatta Bilim” Video Yarışması’na başvurular sürüyor. Yarışmada üniversite öğrencileri günlük hayatımızdan bir olayı, olguyu veya konuyu bilimsel kavramlar kullanarak herkesin anlayabileceği bir şekilde çekecekleri kısa filmler ile açıklayacaklar. Birincinin 10 Bin TL ödül kazanacağı yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler 9 Mayıs 2014 günü saat 17.00’ye kadar başvuru yapabilirler.

Toplumun bilimsel ve teknolojik konulara olan ilgisini yükseltmek ve bilim ile arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla 2006 yılında kurulan Türkiye’nin ilk Toplum ve Bilim Merkezi ODTÜ TBM,“Günlük Hayatta Bilim” temalı bir video yarışması düzenliyor. Türkiye’den önlisans, lisans ve lisansüstü dâhil tüm üniversite öğrencilerine açık olan yarışma ile katılımcılar, günlük hayatımızdan bir olayı/olguyu/konuyu bilimsel kavramlar (sosyal bilimler, temel bilimler, mühendislik bilimleri, tıp vb.) kullanarak herkesin anlayabileceği bir şekilde en fazla 4 dakikalık bir video ile açıklayacaklar.

 

Başvuruların öğrenciler tarafından gönderilmeye başlandığı “Günlük Hayatta Bilim” Video Yarışması’na son başvuru tarihi 9 Mayıs 2014. ODTÜ TBM’nin “Günlük yaşamına kat, bilim seni uçursun” sloganı ile düzenlediği yarışmanın birincisi 10 bin TL, ikincisi 5 bin TL, üçüncüsü 2 bin 500 TL ile ödüllendirilecek.

 

ODTÜ TBM ve GİSAM (Görsel İşitsel Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi) üyelerince oluşturulmuş jüri tarafından değerlendirilecek videolar arasından ön elemeyi geçerek finale kalan videolar, 30 Mayıs 2014 tarihinde açıklanacak. Videolar, “yaratıcılık, bilimsel yaklaşım, kurgu ve anlatım ile görsel ve işitsel nitelik” ölçütlerine göre değerlendirilecek.

 

9 Haziran 2014 günü, tüm başvuru sahiplerinin davet edileceği herkese açık ödül töreninde finale kalan videolar gösterilecek ve dereceye giren ilk 3 video açıklanacak.

 

Yarışmaya katılmak isteyen üniversite öğrencileri ODTÜ Toplum ve Bilim Merkezi web sitesinden (http://tbm.metu.edu.tr/gunlukhayattabilimvy2014.aspx) ayrıntıları öğrenebilir ve başvuru formunu indirebilirler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.