1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Unilever, dünyayı değiştirecek fikirlere sahip genç girişimciler arıyor
Unilever, dünyayı değiştirecek fikirlere sahip genç girişimciler arıyor

Unilever, dünyayı değiştirecek fikirlere sahip genç girişimciler arıyor

Unilever, genç girişimcileri sürdürülebilirlikle ilgili sorunlara çözümler bulmaya çağırmak amacıyla "Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülleri"ni düzenleyecek.

A+A-

Unilever açıklamasına göre, geçen yıl ilki düzenlenen "Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülleri" 30 yaş ve altı gençlerin katılımına açık olarak gerçekleşecek.

Yarışma, çeşitli uygulama ve davranış değişiklikleri aracılığıyla, çevresel etkileri azaltan, sağlık ve esenliği artıran, yaşam koşullarını iyileştiren, sürdürülebilir ürünler ve hizmetlerle ilgili fikirleri bulmaya odaklanıyor.

Cambridge Üniversitesi Sürdürülebilir Liderlik Enstitüsü ortaklığında ve Ashoka işbirliğiyle gerçekleştirilen "Unilever Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimciler Ödülleri"nde, finale kalan 7 gence toplamda 200 bin avroyu aşan finansman desteği ve özel rehberlik hizmeti verilecek. Yarışmanın kazananı aynı zamanda Galler Prensi Charles'ın himayesinde verilen "Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü"nün sahibi olacak.

Finale kalan yedi kişi, önce bir online geliştirme programına, sonrasında da Cambridge Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek iki günlük bir atölye çalışmasına katılacak. Burada finalistlerin fikirlerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla uzman desteği ve profesyonel rehberlik desteği verilecek.

 

- Son başvuru tarihi 1 Ağustos 2014

 

Tüm dünyada gençleri, çevresel etkileri azaltan, sağlık ve esenliği artıran, yaşam koşullarını iyileştiren, sürdürülebilir ürünler ve hizmetlerle ilgili fikir geliştirmeleri için teşvik eden yarışmaya başvurular, 1 Ağustos'a kadar devam edecek. Finale kalmaya hak kazanan projeler ise 2014 Ekim ayında kamuoyuna duyurulacak. Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü'nün sahibi genç girişimci ise Ocak 2015'te belli olacak.

Geçen yıl, 24 yaşındaki Endonezyalı Gamal Albinsaid, dar gelirli aileler için ev atıklarının değerinin sağlık sigortasına dönüştürülmesi projesiyle "Galler Prensliği Sürdürülebilir Yaşam Genç Girişimci Ödülü"nün yanı sıra 50 bin avroluk büyük ödülü almaya hak kazanmıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Unilever Dünya Başkanı Paul Polman, organizasyona ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Gezegenimizin karşılaştığı pek çok güçlüğün çözümünün gençlerin elinde olduğuna inanıyorum. Gençler, önümüzdeki dönemde gelişmekte ve büyümekte olan ülkelerde nüfusun yüzde 50'sini temsil edecekler. Gelecekte ise nüfusun yüzde 100'ü onlardan oluşacak, dolayısıyla sürdürülebilir yaşamı yaygınlaştırmak için onları da bu sürece katmamız ve fikirlerine yatırım yapmamız büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

Yarışmayla ilgili diğer detaylara "www.changemakers.com/sustliving2014" internet adresinden ulaşabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.