1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. UBAM’dan sessiz çığlık
UBAM’dan sessiz çığlık

UBAM’dan sessiz çığlık

Uyuşturucu batağına saplanan gençleri topluma kazandırmayı hedefleyen UBAM, 1. Uyuşturucu ile Mücadele Şurası’na çağrılmamalarını eleştirerek salonda eylem yaptı. UBAM Başkanı Dila Tezemir, “Çözüm elimizde ancak sesimizi duyan yok” dedi.

A+A-

ATO Congresium’da gerçekleştirilen 1. Uyuşturucu ile Mücadele Şurası’na çağırılmayan Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM), ‘duran adam’ eylemi yaptı. Şura çalıştaylarının yapıldığı salona gelen UBAM’lılar, “Yetkililer bizim çocuklarımızın farkına varana dek, sessiz eylemlerimiz devam edecek” dedi. UBAM Federasyonu Başkanı Dila Tezemir, “Türkiye’de bağımlılık yapıcı maddelerle savaşan ve başarı sağlayan bir kuruluş, nasıl Uyuşturucu ile Mücadele Şurası’na çağırılmıyor anlamıyoruz. Üzerine bir de şura zamanı haksız nedenlerle federasyonumuzun kapatılmaya çalışılması oldukça manidar. Adını koyamadığımız bir yapı bizimle uğraşıyor” diye konuştu.

SESİMİZİN DUYULMASINI İSTEMİYORLAR

Açılışına Başbakan Ahmet Davutoğlu ve çok sayıda bakanın katıldığı şuraya çağırılmamalarını, ‘skandal’ olarak niteleyen Tezemir şöyle konuştu:
“Birileri devletin üst kademelerine sesimizin duyulmasını istemiyor. Burada çözümsüzlük esas alınmış. Bunu bir hastalık olarak kabul ettikleri sürece çözüm olmaz. Bu bir hastalık değil. Onlarca neden bir araya gelince ortaya çıkan bir sonuç. Biz bu işi çözdüğümüzü açık açık deklare ediyoruz. Dünyada iki milyona yakın kişinin rehabilite olduğu sistemi Türkiye’ye getirdik. Onlarca çocuğu tedavi ettik. Buna şahit olanlar dahi sessiz kalıyor. Sessiz çığlığımızı duyan olursa adresimiz belli. Ancak çözüm bulamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kadar uzanacak dava sürecini başlatacağız.”

AVRUPA’DAN STÖ ÖDÜLÜ

UBAM Başkanı Dila Tezemir, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dahil 47 ülkede bulunan 251 sivil toplum örgütünün (STÖ) oyuyla Avrupa’nın en başarılı sivil toplum örgüt lideri, UBAM Federasyonu ise Avrupa’nın en başarılı sivil toplum örgütü seçildi. 10 yıldır süren mücadelelerinin meyvesini dünyada aldıklarını ancak Türkiye’de yok sayıldıklarını söyleyen Tezemir, “Ödülümüzü 13 Aralık 2014 tarihinde Milano’da düzenlenecek törenle alacağız. Tamamen ilaçsız psikososyal rehabilitasyon ve detoks metodunu savunan kurumumuz hak ettiği değeri yurt dışında görüyor” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/27677907.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.