1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. TÜSİAD: Yolsuzluk artacak!
TÜSİAD: Yolsuzluk artacak!

TÜSİAD: Yolsuzluk artacak!

TÜSİAD'A göre, iş dünyasının yarıya yakınında yolsuzluğun artacağı algısı var; sorun algısı en fazla ulaştırma, en az inşaat sektöründe

A+A-
TÜSİAD tarafından hazırlananyolsuzluk araştırmasına göre, iş dünyasının yüzde 46'sı önümüzdeki dönemde yolsuzluğun artacağını düşünürken; yolsuzluğu en fazla sorun olarak algılayan sektör ulaştırma, en az sorun olarak algılayan sektör ise inşaat oldu.
 
TÜSİAD tarafından İstanbul'da iş dünyasını temsil eden 801 kişilik örneklem grubu üzerinden hazırlanan "İş Dünyası Bakış Açısıyla Yolsuzluk: Algı ve Politika Önerileri" araştırmasına göre; katılımcıların yüzde 37'si sektöründe yolsuzluğun sık veya yüksek boyutta olduğunu, yüzde 46'sı ise daha da artacağını düşünüyor. Yolsuzluğun bugün itibarıyla sık, boyutunun da yüksek olduğunu düşünenlerin ise yüzde 57'si yolsuzluğun daha da artacağı görüşünde.
 
Buna karşın, vergilerin yüksekliği, işgücü maliyetleri ve kayıtdışı ekonomiyi daha önemli sorunlar olarak sıralayan iş dünyası, rüşvet ve yolsuzluğu orta derecede önemli bir sorun olarak nitelendiriyor.
 
Yolsuzluğu en fazla sorun olarak algılayan sektör olarak ulaştırma ve iletişim öne çıkarken; inşaat, yolsuzluğu en az sorun olarak algılayan sektör olarak dikkat çekiyor. Buna karşın inşaat, yolsuzluğun kendi sektöründe çok sık ve yüksek boyutta olduğunu düşünüyor. Yani inşaat sektörü temsilcileri, kendi sektörlerinde yolsuzluğun çok yüksek boyutta olduğunu belirtiyor, ancak bunu bir sorun olarak algılamıyor. Yolsuzluk algısının en az olduğu sektör olarak ise perakende öne çıkıyor.
 
DİNÇER: YOLSUZLUK YAYGINLAŞMA EĞİLİMİNDE, MÜCADELE GEREK 
 
Gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi, Türkiye'de de yolsuzluğun yaygınlaşma eğiliminde olduğunu belirten TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Dinçer, bundan çok daha endişe verici bir durumun ise, yolsuzluğu içselleştirip onunla mücadeleden vazgeçmek olduğunu söyledi.
 
Yolsuzluğun sadece dönemsel olmadığını ve çok uzun zamandır var olduğunu ifade eden Dinçer, "Siyasi rant veya kişisel çıkar için kamu kaynaklarını kötüye kullanan bazı siyasetçilerin, kendi menfaatleri için adil rekabeti, çevreyi ve içinde bulundukları toplumu hiçe sayan bazı iş insanlarının, etik değerler ile bağdaşmayan ve yolsuzluğu ve rüşveti belirli koşullarda maruz gören anlayışın bu süreçte payı olsa gerek" diye konuştu.
 
Dinçer, yolsuzluğun ekonomide yarattığı kayıpların yanı sıra, kurumlara duyulan güveni sarstığını, adalet duygusunu zedelediğini ve ülkeler için itibar kaybı yaratarak yatırımcıları olumsuz etkilediğini söyledi.
 
İŞ DÜNYASI YOLSUZLUĞU İHBAR ETMEK İSTEMİYOR 
 
TÜSİAD araştırmasına göre, yolsuzluğun nedenleri olarak gelir dağılımında eşitsizlik, kamu görevlilerinin kazanç ve güç elde etme istekleri ile yasal mevzuatın uygulanmaması öne çıkarken; katılımcıların yüzde 60'ı karşı karşıya kaldığı bir yolsuzluğu ihbar etmeyeceğini belirtiyor.
 
Katılımcılar buna gerekçe olarak ise, yasal bir ihbar mekanizması bulunmaması, ihbarın sonuç vermeyeceğini düşünmesi, kimliğinin ifşa edileceğinden çekinmesi ve bir ödüllendirme sistemi olmamasını gösteriyor. Katılımcıların yüzde 20'si kamu görevlilerinin yaptıkları bir iş karşılığında belirli bir vakfa ya da derneğe bağışta bulunmayı, sevap algısıyla yolsuzluk olarak görmezken; yüzde 17'lik kesim de kamu ihalesinde hakedişten kamu görevlilerine pay vermeyi de yolsuzluk olarak nitelendirmiyor.
 
Araştırmada, yolsuzluğun ekonomi üzerindeki mali boyutu hakkında bir bilgi yer almadı. Ancak toplantıda verilen bilgiye göre, uluslararası araştırmalar şirket cirolarından yüzde 8-15 oranında kaynağın yolsuzluklara gidebileceğini ortaya koyuyor.
 
http://www.ulkehaber.com/ekonomi/tusiad-yolsuzluk-artacak-71683.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.