1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Türksat 6A yüzde 100 yerli uydu olacak
Türksat 6A yüzde 100 yerli uydu olacak

Türksat 6A yüzde 100 yerli uydu olacak

Yerli TÜRKSAT 6A’nın imzaları haftaya atılıyor. Uydunun tüm üretimi Türkiye'de yapılacak

A+A-

ANKARA - TÜRKSAT 4B Uydusu’nun 2015 yılında uzaya fırlatılmasının ardından 6A’nın yerli üretimine başlanacak. 42 derece doğu yörüngesinde işletilecek yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın tüm üretimi Türkiye’de yapılacak. Uydu için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında ‘TÜRKSAT 6A Uydusunun Üretim Entegrasyon ve Test Sözleşmesi’nin önümüzdeki hafta imzalanması planlanıyor. 

TÜRKSAT 4B 14 Haziran itibariyle tamamlanırken, uydunun 2015 yılı ilk yarısında uzaya fırlatılması planlanıyor. Yerli haberleşme uydusu geliştirilmesi ve üretilmesi amacıyla başlatılan TÜRKSAT 6A Projesi’nin TÜBİTAK UZAY, TAI ve ASELSAN’ın katılımıyla yapılmasına karar verildi. TÜRKSAT 6A’nın üretimi, bu yılın sonuna kadar faaliyete geçecek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde (USET) gerçekleştirilecek. 

Yerli mühendislik imkanlarıyla geliştirilip üretilecek TÜRKSAT 6A için proje bütçesi Ulaştırma Bakanlığı ile TÜBİTAK UZAY tarafından karşılanacak. Uydu için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı arasında sözleşme imzalanacak. İmzaların önümüzdeki hafta atılması planlanıyor. İlk yerli uydunun tasarımında yeni bir teknoloji üzerinde çalışılacak. 

2019’da 7 TÜRKSAT uydusu 

2019’da 2’si yerli olmak üzere 7 adet TÜRKSAT uydusunun uzayda işletilmesi planlanıyor. Yetkililer, mevcut 3 yörüngeyi de 5’e çıkartarak, dünya karasal coğrafyasının yüzde 71’ine, dünya nüfusunun da yüzde 91’ine Türkiye’den yayın götürmeyi hedefl ediklerini açıkladı.

5A Uydusu’nda Mitsubishi işbirliği 

TÜRKSAT 5A Uydusu fizibilite komisyonu çalışmaları da tamamlandı, ihale sürecinin başlatılması bekleniyor. TÜRKSAT 5A Uydusu’nda yüzde 25 yerli katkı olması amaçlanıyor. Uydunun son testlerinin USET’te tamamlanması hedefl eniyor. TÜRKSAT 5A Uydusu’nun üretiminde Japonya merkezli Mitsubishi Elektric (MELCO) ile işbirliğine gidilmesi bekleniyor. TUSAŞ ana yükleniciliğinde bu yılın ikinci yarısında başlanacak projede MELCO’nun sunduğu DS2000 uydu modeli baz alınarak TÜRKSAT 5A imal edilecek. Ankara’da entegrasyonu gerçekleştirilecek uydu 3 ton civarı ağırlığa sahip olacak ve 31 doğu yörüngesinde görev yapacak.

http://www.dunya.com/turksat-6a-yuzde-100-yerli-uydu-olacak-245704h.htm

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.