1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Türkiye’de, Müteahhit Enflasyonu Var
Türkiye’de, Müteahhit Enflasyonu Var

Türkiye’de, Müteahhit Enflasyonu Var

İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ KONFEDERASYONU, BASIN AÇIKLAMASI

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekim 2014’te, “Yetki Belgesi Numarası” verilen toplam Müteahhit sayısının, 287 bin 760’a tırmandığı şeklindeki açıklamasına, İMKON olarak yorumumuz;

                     

Türkiye’de, Müteahhit Enflasyonu Var

 

700 Milyon nüfuslu 27 AB Ülkesinde toplam 80 bin Müteahhit varken, 80 Milyon nüfuslu ülkemizde, 300 bine yakın Müteahhit ’in olması, ‘Türkiye’de Müteahhit enflasyonu’ olduğunu göstermektedir.

 

Bu enflasyonun temel nedeni; Müteahhitliğin kurumsal bir yapıda denetim altına alınmaması ve yeterli sermaye gücünü sahip olan veya olmayan girişimcilerin, istediği gibi müteahhitlik yapmasıdır. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu olarak, ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık 300 bin müteahhitten 100 binini, ahlaki, teknik, sermaye gücü ve nitelikli insan kaynağı yeterliliği olarak ele aldığımızda, ‘çürük elma’ olarak görüyoruz. Sektördeki bu yapısal sorunun yansıması ise, arz-talep döngüsünün dışında, çarpık ve güvenli olmayan yapılaşma şeklinde olmaktadır.

 

ADLİ CEZA ALAN MÜTEAHHİT, HALA İNŞAAT YAPABİLİYOR

 

Bugün hala, 1 dairenin, 2 ya da 3 kişiye satan sözde müteahhitlerin, adli ceza almalarına karşın, yine müteahhitlik yapabildiğini, denetimsiz ve düzensiz projelerde, çok sayıda can ve mal kayıplarının yaşandığını görmekteyiz. İşini hakkıyla yapan müteahhit ile aşırı kar hırsıyla halkımızı mağdur eden müteahhitlerin, kanun çerçevesinde bir birinden ayrılması gerekmektedir. Müteahhitlik yasasının olmayışından kaynaklanan boşluğu, dolandırıcılar doldurmaktadır. Tüm bu sorunlara çözüm getirmek için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının üzerinde çalıştığı, ‘Müteahhitlik Hizmet Yasası’, bir an evvel TBMM gündemine getirilip, yasalaşmalıdır.

 

Ayrıca; bu taslak kanunlaştığı takdirde, can ve mal güvenliğimizi tehdit eden unsurların ortadan kaldırılacağını ve şehirlerimizin, çarpık ve plansız yapılaşmadan kurtarılacağını ön görmekteyiz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Tahir Tellioğlu

 İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı (İMKON)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.