1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye'de girişimciler bu sektörleri seçiyor
Türkiye'de girişimciler bu sektörleri seçiyor

Türkiye'de girişimciler bu sektörleri seçiyor

Türkiye'deki girişimciler bu sektörü seçiyor

A+A-

Yenibiris.com

Regus’un düzenlediği araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’deki çalışanların yüzde 86’sı bulundukları sektörde son beş yıl içinde girişimci sayısının arttığını söylüyor. Dünyada aynı gözlemi yapanların oranı ise yüzde 78. 98 ülkeden 19 binin üzerinde üst düzey profesyonelin katılımıyla gerçekleşen araştırmanın sonuçlarına göre şirket içi girişimcilik ve inovasyonun teşvik edilmesi için en etkili stratejilerin başında yetenek geliştirme programları, esnek çalışma uygulamaları ve üst yönetime erişim kolaylığı geliyor. Araştırmaya Türkiye’den katılan iş insanlarına göre Türkiye’de girişimcilik için en yüksek potansiyele sahip olan sektör ise BT ve yazılım sektörü.

Büyüyebilmek için çalışanlar arasındaki inovatif girişimcilerin desteklenmesi gerektiğinin farkına varan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Peki, şirket içinde inovasyonu teşvik etmek için hangi stratejileri izlemek gerekiyor? Esnek çalışma alanları sağlayıcısı Regus’un son araştırmasına göre Türkiye’deki çalışanların yüzde 51’i yetenek geliştirme programlarının, yüzde 47’si ise esnek çalışma uygulamalarının bu amaca yönelik en önemli stratejiler arasında yer aldığını söylüyor.

Katılımcılarına, şirket içi girişimcilerin desteklenmesi için neler yapılabileceğini soran Regus’un araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki şirketlerin yarıdan fazlası yetenek geliştirme programlarının bu listenin başında geldiğini düşünüyor. Yetenek programlarını, yüzde 46 ile üst yönetime erişim ve yüzde 29 ile farklı departmanlardaki ekiplerin aynı çalışma ortamında bir araya getirilmesi takip ediyor.

98 ülkeden 19 binin üzerinde üst düzey profesyonelin katılımıyla gerçekleşen Regus araştırmasının sonuçlarına göre:

  • Türkiye’deki çalışanların yüzde 86’sı bulundukları sektörde son beş yıl içinde girişimciliğin yükselişte olduğunu, yüzde 14’ü “seri girişimci” sayısının (birbiri ardına yeni şirketler kuran girişimciler), yüzde 7’si ise kadın girişimci sayısının arttığını söylüyor.
  • Araştırmaya Türkiye’den katılan profesyonellerin yüzde 64’ü Türkiye’de girişimciliğe en elverişli ve en yüksek potansiyele sahip olan sektörün BT ve yazılım sektörü olduğunu düşünüyor. Yazılım sektörünü yüzde 38 ile telekom, yüzde 27 ile emlak, yüzde 25 ile danışmanlık sektörleri takip ediyor.
  • Araştırmanın küresel ortalamalarına göre şirketlerin yüzde 78’i son beş yıl içinde sektörlerinde girişimciliğin arttığını, yüzde 11’i daha fazla kadın girişimci, yüzde 11’i ise daha fazla seri girişimci olduğunu söylüyor.  Profesyonellerin yüzde 54’ü BT, yüzde 34’ü danışmanlık, yüzde 17’si ise perakende ve pazarlama sektörlerinin başarılı bir girişimcilik için en elverişli sektörler olduğunu düşünüyor.

Sonuçları yorumlayan Regus EMEA Bölge CEO’su Filippo Sarti, “Dünyadaki şirketlerin yüzde 90’ından fazlasını ve birçok ekonomide istihdamın beşte üçünü oluşturan KOBİ’lerin önemi dikkate alındığında, girişimciliğin neden desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerektiği açıkça görülüyor. Şirketler artık girişimcilerin güçlü inovatif motivasyonlarının farkına varıyor ve çalışanları arasında girişimciliği teşvik etmenin yollarını arıyor. Peki, şirket içi girişimciliğin nasıl teşvik edilmesi gerekiyor? Esnek çalışma yalnızca çalışanların kendilerine uygun saatlerde ve farklı lokasyonlarda çalışmalarına imkân sağlayarak iş hayat dengelerini iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda onların farklı görevlerde hatta farklı firmalarda çalışan profesyonellerde de kaynaşıp perspektif ve deneyimlerini de zenginleştiriyor. Şirket içi girişimciliği destekleyen esnek çalışma uygulamaları, çalışanların ‘kutunun dışında’ düşünmelerine ve inovasyonun peşinden gitmelerine yardımcı oluyor.” açıklamasında bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.