1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Türkiye’de En Çok Hizmet Edenler İşsiz Kaldı
Türkiye’de En Çok Hizmet Edenler İşsiz Kaldı

Türkiye’de En Çok Hizmet Edenler İşsiz Kaldı

Türkiye'de işsiz kalanların yüzde 50,1'inin daha önce hizmetler sektöründe çalıştığı belirlendi.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2014 yılı Ağustos döneminde 2 milyon 944 bin kişi oldu. İşsizlerin 294 bini (yüzde 10) ilk kez iş arayanlar olurken, çalıştıkları yerden 8 yıldan önce işten ayrılanların sayısı da 105 bin (yüzde 3,6) olarak hesaplandı.


Türkiye'de işsiz kalanların yüzde 50,1'inin daha önce hizmetler sektöründe çalıştığı görüldü. Bir başka ifadeyle işsiz kalan 1 milyon 476 bin kişinin daha önce hizmetler sektöründe çalıştığı belirlendi. Hizmetler sektörünü 517 bin kişi (yüzde 17,6) ile sanayi takip etti. İnşaat sektöründe çalışırken işsiz kalanların sayısı 399 bin, tarım sektöründe çalışırken işini kaybedenlerin sayısı ise 152 bin kişi oldu.

 


KADINLAR İŞ KONUSUNDA DAHA İSTİKRARSIZ


Hizmet kolunda faaliyet gösteren bir iş yerinde çalışırken işsiz kalan erkeklerin oranı yüzde 46,2 olurken, kadınlarda bu oran yüzde 56,3'e çıktı.


Bir işten 8 yıldan önce ayrılanlara bakıldığında kadınların erkeklerden daha istikrarsız olduğu belirlendi. Bu süreden önce işten ayrılan erkeklerin oranı yüzde 1,5, kadınların oranı yüzde 6,8 olarak hesaplandı.


Öte yandan Türkiye'de 15 yaş ve üstü nüfus içerisinde işgücüne dahil olmayanların sayısı 27 milyon 841 bin kişi olarak belirlendi. Bu kişilerin yüzde 71'ini ise kadınlar oluşturdu.

 

http://www.haberankara.com/haber/18694/turkiyede-en-cok-hizmet-edenler-issiz-kaldi.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.