1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Türkiye'de bir ilk!
Türkiye'de bir ilk!

Türkiye'de bir ilk!

Türkiye’de bir çok ilklere imza atan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), 55 milyon liraya mal olacak olan uzay havacılık merkezini Bursa’ya kazandırıyor.

A+A-

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, uzay havacılığında Türkiye’nin belli bir noktaya gelmediği müddetçe, dünyadaki 10 ekonomi arasına girmesinin mümkün olmadığını söyledi. 

BTSO Ekim ayı meclis toplantısında Bursave Türkiye ekonomisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Ar-Ge, uzay havacılığı ve fuar konularına değindi. Bursa Bilim Teknoloji Merkezi’nin hemen yanı kurulacak olan Uzay Havacılık Merkezi’nin 55 milyon liraya mal olacağını söyledi. Kaynağının yüzde 90’ından fazlasını hükümet tarafından karşılanacağını da belirten Burkay, “Türkiye olarak uzay havacılığında belli bir noktaya gelmediğimiz müddetçe dünyadaki 10 ekonomi arasına girmemiz mümkün değildir. Böle bir iddiası olan Türkiye’nin iddialı bölge ve kente ihtiyacı vardı. Bizim çıkış noktamız bu oldu. Ben bu anlamda çalışmalara katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ARGE MERKEZLERİNİ YÜZDE YÜZ ARTTIRACAĞIZ”

Ar-Ge merkezlerinin önemine değinen Burkay, “Bursa’ya çizmiş olduğumuz rol ortada ama şuanda Bursa’da maalesef 23 Ar-Ge merkezi olan şirketimiz bulunmaktadır. Kanundaki değişikle beraber 50 olan Ar-Ge çalışanı, 30’a düşmesi bizleri umutlandırdı. İnşallah 23 olan bu sayıyı biz 50 Ar-Ge merkezi olan şirket sayısına ulaştırmak için ciddi anlamda çalışmalara başladık. Yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye’de ilk defa Bursa bu anlamda ciddi aktif rol alıyor. Şuanda Ar-Ge merkezinde 10 ile 30 Ar-Ge çalışana olan şirketlerimizle toplantılar gerçekleştirdik. Vereceğimiz desteklerle birlikte inşallah 2014 sonuna kadar 23 Ar-Ge sayısını 40’a ulaştıracağız. 2015 senesi sonunda da bu sayı 50 olacak” dedi.

"EN AZ 10 FUARI BURSA'YA KAZANDIRACAĞIZ"

Bursa'nın ekonomik olarak büyümesi için tarım ve kitap fuarı kadar en az 10 adet fuar gerçekleştirmesi gerektiğini ifade eden Burkay, "Yaptığımız araştırmalar ve incelemeleri ardından BTSO olarak fuar organizatörlüğü şirketi kurduk. İnşallah 2015 yılından başlamak suretiyle Bursa'nın güçlü olduğu alanlarda 10 fuarı 3 sene içerisinde Bursa'ya kazandıracağız. Bursa bu 10 fuarı gerçekleştirdiği takdirde tarım fuarındaki gibi otellerin doluluk oranı olan yüzde 95'ere ulaşacaktır. Buda Bursa'ya değer ve katkı sağlayacaktır" dedi.
Son olarak Bursa'daki Suriyelilere de değinen Burkay, "Çok zor bir durum. Allah yardımcıları olsun. Hepimiz mutlaka birey olarak yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama BTSO olarak almış olduğumuz ticaret merkezindeki yatakları onların kullanması için gönderceğiz. Yine inşallah yönetim kurulundaki arkadaşlarımız, bir Suriyeli aileyi kardeş aile için kabul edecektir" şeklinde konuştu. İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.