1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Türkiye için 20 milyar dolar ayırdı
Türkiye için 20 milyar dolar ayırdı

Türkiye için 20 milyar dolar ayırdı

Katar Yatırım Başkanlığı yetkilileri ÖİB'le görüştü. 20 milyar dolarlık bir kaynak ayıran Katarlılar'ın rotasında Derince Limanı, Yatağan ve Afşin-Elbistan Termik Santrali ile İstinye'deki Borsa İstanbul'un önündeki arsa da var.

A+A-

30 Mart seçimlerinde sandıktan istikrarın çıkması yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisini artırdı. Petrol ve doğalgaz zengini Körfez ülkeleri enerji, gayrimenkul, finans ve liman yatırımı için geliyor.

Bu kapsamda ilk adımı Katarlı yatırımcılar attı. Kesenin ağzını açan firmalar 20 milyar dolarlık finansman hazırladı. Ekonomi Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre, Özelleştirme İdaresi Başkan (ÖİB) Vekili Ahmet Aksu ile görüşen Katar Yatırım Başkanlığı yetkilileri elektrik üretim santralleri, liman özelleştirmeleri ve gayrimenkul sektörüne olan ilgilerini dile getirdi.

Tüm projelerle ilgileniyoruz

Özelleştirme portföyündeki kuruluşlar hakkında Katarlı yetkililere bilgilendirme yapıldı. Katar'ın yatırım otoritesinin yetkilileri "Türkiye'den çıkacak bütün projelerle ilgileniyoruz. Büyük bir fırsat olarak görüyoruz" dedi. Önümüzdeki günlerde Türkiye'de resmi temaslarda bulunacak yatırımcıların listesinde Derince Limanı, Yatağan termik santrali, Afşin-Elbistan santrali ve ihale ilanında olan İstinye'deki Borsa İstanbul (BİST) önündeki arsa bulunuyor. Geçen hafta Yeniköy-Kemerköy termik santrallerinin ihalesinde fiyat 2.7 milyar dolar olmuştu. Özelleştirme İdaresi 300 MW kurulu gücü bulunan Zonguldak-Çatalağzı ve 630 MW kurulu gücü olan Yatağan santrallerinin de özelleştirmelerini önümüzdeki dönemde gerçekleştirecek. Afşin-Elbistan'a 10 milyar doların üzerinde bir santral yatırımı planlanıyor.

Katar'da Türkiye'deki elektrik üretim, liman, gayrimenkul projeleri ile çok sayıda yatırımcının ilgilendiğini ifade eden Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, "Türkiye'den çıkacak bütün projelerle ilgileniyorlar. Karşılıklı daha yakın temasta olacağız. Karşılıklı telefonları verdik. Katar Yatırım Başkanlığı yetkilileri ile de görüşmeler gerçekleştirildi" dedi.

TEKNİK GÖRÜŞMELER BAŞLIYOR

Türkiye'ye kısa sürede bir Katarlı yatırım ekibinin gelmesi bekleniyor. Henüz takvimin netleşmediğine dikkat çeken üst düzey bir ekonomi yetkilisi "Üst düzeyde kararlar verildi. Önümüzdeki günlerde teknik düzeyde görüşmeler başlayacak. Özelleştirme portföydeki varlıkların tamamı hakkında Katarlı yatırım otoritesine bilgi verildi. Onların incelemesi sürüyor. Teknik komite oluşturuldu. Komite yatırım alternatifleri üzerinde çalışacak. İlgilendikleri alanları detaylı olarak netleştirilecek ve sonrasında bir yatırım yol haritası hazırlanacak" diye konuştu

 

 

Kaynak: Star

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.