1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Tüketicide güven kaybı devam ediyor!
Tüketicide güven kaybı devam ediyor!

Tüketicide güven kaybı devam ediyor!

Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4,9 oranında düşüş gösteren tüketici güveni, kasım ayında da düşüş eğilimini sürdürdü. Kasım ayında tüketici güveni bir önceki aya göre yüzde 2.4 oranında azaldı

A+A-

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,4 oranında azaldı; ekimde 70,3 olan endeks, kasım ayında 68,7 değerine düştü.

Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4.9 ile düşüşe geçen tüketici güveni kasımda da yüzde 2.4 ile devam etti.

Tüketicinin tasarruf etme ihtimali de düştü

TÜİK tarafından açıklanan tüketi eğilim anket sonuçlarına göre, tasarruf etme ihtimali endeksinde de yüzde 5,2 oranında düşüş yaşandı. Ekim ayında 26,1 olan endeks, kasımda 24,7 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

İşsiz sayısı beklentisi yüzde 3,9 azaldı 

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,9 oranında azalarak, kasım ayında 70,8 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Maddi durum beklentisi yüzde 1,7 azaldı

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,7 oranında azaldı. Ekim ayında 90,2 olan endeks değeri kasım ayında 88,6 oldu. 

Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 0,9 azaldı

http://www.dunya.com/tuketicide-guven-kaybi-devam-ediyor-245738h.htm

Ekim ayında 91,3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 0,9 oranında azalarak, kasım ayında 90,5'e geriledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.