1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. TL tahvilleri şirketlerin vazgeçilmez finansman kaynağı olma yolunda ilerliyor
TL tahvilleri şirketlerin vazgeçilmez finansman kaynağı olma yolunda ilerliyor

TL tahvilleri şirketlerin vazgeçilmez finansman kaynağı olma yolunda ilerliyor

Dünyanın önde gelen finans kurumlarının temsilcileri ÜNLÜ & Co’nun da sponsor olduğu Bonds, Loans & Sukuk etkinliğinde bir araya gelerek borç finansmanı piyasalarını mercek altına aldı.

A+A-

Dünyanın önde gelen finans kurumlarının temsilcileri ÜNLÜ & Co’nun da sponsor olduğu Bonds, Loans & Sukuk etkinliğinde bir araya gelerek borç finansmanı piyasalarını mercek altına aldı. Etkinlikte tahvillerin şirketlerdeki finansman ihtiyacını karşılamakta hızla artan rolü vurgulandı. Etkinlik kapsamında verilen Bonds & Loans Ödülleri’nde, ÜNLÜ & Co’nun Karsan için gerçekleştirdiği tahvil ihracı yurtiçinde gerçekleştirilen tahvil işlemleri sınıfında “Yılın Tahvil İşlemi” ödülünün sahibi oldu.

 

Türkiye’nin lider yatırım bankacılığı hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’nun gümüş sponsorları arasında yer aldığı Bonds, Loans & Sukuk etkinliği 11-12 Kasım’da İstanbul Shangri-La Bosphorus otelde yapıldı. Türkiye’nin en geniş kapsamlı sermaye piyasaları etkinliği olan Bonds, Loans & Sukuk’a bu yıl 650’den fazla ihraççı, borçlanıcı, yatırımcı ve bankacı katıldı. Etkinlikte yerel ve uluslararası tahvil, sendikasyon kredisi ve sukuk piyasalarındaki gelişim masaya yatırıldı.

 

Etkinliğin konuşmacıları arasında yer alan ÜNLÜ & Co, Türk Telekom, Ülker, YDA, Brisa Bridgestone Sabancı, Oppenheimer Funds, Babson Capital, Schroders Investment Management, Quantum Investment Bank ve Blackrock gibi kurumların temsilcileri yatırım stratejilerini paylaştılar.

 

Birçok panel ve özel oturumun yapıldığı etkinlikte ÜNLÜ & Co Borç Finansmanı ve Danışmanlık Bölümü Yönetici Direktörü Ayşe Akkın, Türk Telekom CFO’su Murat Kırkgöz, Ülker CFO’su Bora Yalınay, SOCAR TURKEY ENERJİ Grup CFO’su Teymur Abasguliyev, Akol Avukatlık Bürosu Yönetici Ortağı Meltem Akolile birlikte “Yüksek faiz oranlı ortamlarda finans: Üst sınıf şirketler stratejilerini faiz yükselişine göre nasıl ayarlıyor” konulu bir panelde bir araya geldi. Société Generale CIB CEEMEA Bölgesi Borç Sermaye Piyasaları Direktörü Aymeric Arnaud moderatörlüğünde gerçekleşen panelde yükselen faiz oranları karşısında şirketlerin ve CFO’ların tutumu, yurtdışında fonlama olanakları gibi konular tartışıldı. Panelde konuşan Ayşe Akkın, Türkiye’deki tahvil pazarının gelişimini anlattı. “Türkiye’de tahvil pazarı hala yeterince büyük değil ancak bu durum değişiyor” diyen Akkın, hızla büyüyen özel sektör TL tahvil/bono piyasasının hacim olarak geçen sene aynı döneme göre yaklaşık 2 katına çıktığını ifade etti. Ayşe Akkın sözlerini şöyle sürdürdü: “2011 yılında 585,5 milyon TL olan şirket tahvilleri 2013 yılında 4,2 milyar TL seviyesine büyüdü. Geçtiğimiz Mart ayından itibaren, seçim beklentisinin ortadan kalkması ile, şirketlerin fırsat pencerelerini değerlendirdiğini ve ihraçların gerçekleştiğini görüyoruz. 2014 yılı içinde yaklaşık 2,5 milyar TL şirket tahvili ihraç edilmiş olmakla beraber üzerinde halihazırda çalışılan birçok sayıda ihracın da önümüzdeki günlerde piyasaya gelmesini bekliyor ve şirket tahvillerinin 2014’te 3-3,5 milyar TL’yi yakalayacağını düşünüyoruz. Gelişmekte olan  TL tahvil/bono piyasası, Türkiye’de faaliyet gösteren şirketler için vazgeçilmez fonlama kaynaklarından biri olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle gelirleri TL cinsi olan şirketler için finansman portföylerinde olması gereken önemli fonlama kaynaklarından biri haline gelmiştir. Küresel ve yerel gelişmelerle şekillenerek 2014’ün son çeyreğinde ve 2015’te de büyümenin devam edeceğini öngörüyoruz.”

 

Yılın İşlemi Ödülü Karsan tahvil ihracıyla ÜNLÜ & Co’nun

Etkinlik kapsamında yılın başarılı işlemlerini ilan eden Bonds & Loans Ödülleri de verildi. Türkiye’nin lider yatırım bankacılığı hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co, ticari araç segmentinde kendi markası da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen otomobil markaları için üretim, pazarlama, satış ve satış sonrası hizmetler sunan Karsan için gerçekleştirdiği 100 milyon TL’lik tahvil ihracıyla “Yılın Yerel Tahvil İşlemi” ödülünün sahibi oldu. ÜNLÜ & Co Mayıs ayında gerçekleştirdiği bu ilk ihracın ardından Ekim ayında Karsan için 180 milyon TL’lik ikinci bir tahvil ihracıdaha gerçekleştirdi. Karsan CFO’su Hakkı Güralp ile birlikte ödülü teslim alan ÜNLÜ&Co Borç Finansmanı ve Danışmanlığı Yönetici Direktörü Erdem Selim “Karsan için gerçekleştirdiğimiz tahvil işleminin başarısının dünyaca ünlü Bonds,Loans Sukuk ödülüyle  takdir edilmiş  olmasından gurur duyuyoruz” dedi.

 

ÜNLÜ & Co hakkında

1996 yılında bağımsız bir finansal danışmanlık firması olarak kurulan ÜNLÜ & Co bugün kurumsal finansman, borç finansmanı ve danışmanlığı, kurumsal yurtdışı satış ve hisse senedi satışları, küresel piyasalar ve varlık yönetimi çözümleri sunan lider bir yatırım ve varlık yönetimi hizmetleri grubu olmuştur. Türkiye’nin uluslararası şirket satın alma ve birleşmeleri, stratejik ortaklıkların oluşumu, blok satışlar ve halka arz işlemlerinde pazar lideri olan ÜNLÜ  & Co müşterilerine kurumsal finansman danışmanlık hizmetlerinin yanında, sendikasyon kredisi, satın alma finansmanı ve proje finansmanı gibi her türlü borç finansmanının yapılandırılması ve temin edilmesine yönelik olarak finansal danışmanlık hizmetleri ile tahsili gecikmiş alacak yönetimi, özel sermaye girişimleri ve portföy yönetimi gibi varlık yönetimi hizmetleri de vermektedir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.