1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Taşeron işçiler için Erdoğan devreye girdi
Taşeron işçiler için Erdoğan devreye girdi

Taşeron işçiler için Erdoğan devreye girdi

Uzun süredir gündemde olan taşeronluk çalışması için Başbakan Tayyip Erdoğan devreye girdi. Erdooğan’ın konuyla ilgili çekincesi olan işçi sendikalarına, “Ben de kamuda taşeronluğun bu noktaya gelmesinden rahatsızım. Merak etmeyin düzenleme yapacağız” mes

A+A-
Neşe Karanfil'in haberi
 
 
Taşeronlukla ilgili düzenlemelerin de yer aldığı torba kanunun bu yasama yılında yasalaştırılması hedefleniyor. Geçtiğimiz hafta çarşamba günü bürokratlardan oluşan danışma kurulunda konu görüşüldü, tüm kurumlar taşeronlukla ilgili temel sıkıntılarını anlattı.
 
 
Taşeronlukla ilgili olarak bazı hak genişletici düzenlemeler tartışılırken,özellikle kamuda taşeron çalıştırma maliyeti artacağı gerekçesiyle bu düzenlemelere Maliye temkinli yaklaştı. Bürokratlar da, “Düzenlemeyle ilgili olarak tüm kurumlar itirazlarını dile getirdi, şu anda da paketin getireceği düzenlemeler hazmediliyor. Maliyet ve yeni haklar noktasında bürokraside bir orta nokta oluştu” bilgisini verdi. 
 
 
Erdoğan devreye girdi
 
 
Bürokratların yaptığı toplantılara paralel olarak Başbakan Erdoğan da sendikalarla taşeronluk çalışmalarını görüştü. Türkiye - AB Karma İştişare Komitesi (KİK) kapsamında, TESK, TOBB, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen ve TİSK’in, Erdoğan’a 11 Nisan’da yaptığı ziyarette taşeronlukla ilgili gelişmeler ele alındı.

 
Taşeron paketi, ücret, yıllık izin, kıdem tazminatı gibi konuları içeriyor. Buna göre taşeron çalışanların yıllık izinlerini kullanabilmesi yasal güvenceye alınacak. Ayrıca kıdem tazminatı hakkının da korunmasına yönelik düzenlemeler yapılacak, bunun için Kamu İhale Yasası değiştirilecek.
 
 
Kamuda taşeronluğun en yaygın olarak kullanıldığı alanlarda yapılan ihalelerin birer yıllık olmasının, taşeron firma adına çalışanların kıdem tazminatına hak kazanmasının önünde engel olduğu belirtiliyor. Bu nedenle güvenlik, yemek hizmeti gibi ihalelerin 3’er yıllık sürelerle yapılabilmesine olanak sağlanacak bir yasa değişikliği yapılacak.
 
 
Ayrıca taşeron çalışanlara maaş ödenmemesi durumunda, firmanın hakedişinden kesilerek maaşların kamu tarafından ödenmesi de sağlanacak. Kamudaki taşeron çalışanlar için bir ücret skalası getirilmesi ve tüm taşeron çalışanlara asgari ücret verilmesinin engellenmesi de öngörülmüştü. Ancak bu düzenleme ekonomi yönetiminden veto yedi.
 
 
 
 
 
(Radikal)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.