1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Tarihi binanın tescili kalktı
Tarihi binanın tescili kalktı

Tarihi binanın tescili kalktı

Ulus’taki Cumhuriyet dönemi yapılarından biri olan İller Bankası binasının tescili kaldırıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi, binanın yıkılarak, boşalan alanın Hergelen Meydanı’na inşa edilen cami projesine dahil edilmesini görüşecek.

A+A-

Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, İller Bankası’na ait 1937 yılında mimar Seyfi Arkan tarafından tasarlanan Ulus’taki binanın tescilini kaldırdı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin alacağı karar ile binanın yıkılıp, Hergelen Meydanı’nda inşası süren cami projesine eklenmesi öngörülüyor. Bina ile ilgili konu, önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında gündeme geldi. Toplantıda, Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 28 Ekim 2014’te İller Bankası’na ait binanın tescilini kaldırdığı belirtildi. Öte yandan İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından Belediye Meclisi’ne gönderilen ‘Başkanlık Yazısı’nda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hergelen Meydanı Çevre Düzenlemesi ve Camii Projesi’nin ‘Hergelen Meydan Projesi’ kısmının hayata geçmesi için İller Bankası binasının tescilinin kaldırılarak yıkılması gerektiği belirtildi.

PROJE ALANINA KATILACAK

Başkanlık Yazısı’nda, İller Bankası’nın da yer aldığı Altındağ İlçesi Yenice Mahallesi 6953 adadaki tüm tescilsiz yapıların yıkılarak Hergelen Meydanı Çevre Düzenlemesi ve Cami Projesi alanına katılması talep edildi. Başkanlık Yazısı, görüşülmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Öte yandan, İller Bankası Balgat Türkocağı Vaddesi üzerindeki Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nin bulunduğu araziye genel müdürlük binası inşa ederek, farklı noktalardaki birimlerini tek bir çatı altında toplamayı hedefliyor.

Cumhuriyet döneminin önemli binaları arasında sayılan İller Bankası, 1937 yılında mimar Seyfi Arkan tarafından tasarlandı.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/27651092.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.