1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Su kavgası icralık oldu
Su kavgası icralık oldu

Su kavgası icralık oldu

ASKİ, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın da ikamet ettiği sitedeki toplam 17 daire ve iş yerine geçtiğimiz aylarda kaçak su kullanıldığının tespit edilmesi üzerine Ankara 1. İcra Müdürlüğü aracılığıyla ödeme emri gönderdi

A+A-

Daha önce tutulan tutanaklara dayanılarak ASKİ Genel Müdürlüğü’nün avukatı Çağrı Alkan tarafından İcra Müdürlüğü’ne verilen ve sitedeki abonelere gönderilen ödeme emrinde, kaçak su kullanımı ve usulsüz atık su deşarjı için hesaplanan rakamların ödenmesi talep edildi. Nazlıaka'ya 24 bin 759 lira 89 kuruş kaçak su kullanımı, 3 bin 86 lira 25 kuruş ise usulsüz atık su deşarjı borcu çıkarıldı.
Nazlıaka'nın ikametine ilişkin tutanaklarda, aylık 10 metreküp üzerinden toplam bin 597 metreküp kaçak su kullanımı, 789 litre de atık su deşarjı hesaplanmıştı.

MECLİS’E ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ

ÖTE yandan Nazlıaka da Ankara’ya verilen suyun halk sağlığı açısından da ciddi tehdit oluşturduğunu vurgulayarak TBMM’ye Kızılırmak suyu ile araştırma önergesi verdi. Nazlıaka önergesinde özetle şunları söyledi:
“Ankara, özellikle yaz aylarında su sıkıntısı yaşamaktadır. Mevcut su rezervlerinde azalmalar yaşandığı dönemlerde Kesikköprü Barajı’ndan Ankara’ya Kızılırmak suyu verilmektedir. Bu su, halk sağlığı açısından da ciddi tehdit oluşturmaktadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan ve aralık 2005 tarihinde yayımlanan ‘Hirfanlı ve Kesikköprü Baraj Gölleri ve Havzalarında Kirlilik Araştırması’ başlıklı raporda Kızılırmak suyunun içme ve kullanma suyu olarak kullanılamayacağı belirtilmektedir.

SU SORUNUNA KALICI ÇÖZÜM

Kızılırmak suyunun içerisinde İvedik İçmesuyu Arıtma Tesisleri’nde arıtılamayacak nitelikte ağır metal, tarımsal ilaç ve sanayi atıkları bulunduğu iddia edilmektedir. Yüz binlerce vatandaşımızın sağlığını ve hayatını yakından ilgilendiren, Ankara’nın içme ve kullanma suyunun; sağlık açısından taşıdığı risklerin saptanması ve Ankara’nın su sorununa kalıcı ve etkin çözümler bulunması için gerekli politikaların oluşturulması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/27578811.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.