1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. SOSYAL HARCAMALAR ZENGİNE GİDİYOR
SOSYAL HARCAMALAR ZENGİNE GİDİYOR

SOSYAL HARCAMALAR ZENGİNE GİDİYOR

OECD'nin verilerine göre, Türkiye'de sosyal harcamaların sadece yüzde 5'i alt gelir grubuna yapılıyor.

A+A-

Türkiye, GSYH’sında sosyal harcamalara ayırdığı yüzde 12.2 pay ile 34 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkesi arasında sondan dördüncü oldu.

Dünya.com'un haberine göre, OECD, alt gelir grubunda bulunanların toplam sosyal harcamalardan aldığı payın Akdeniz ülkelerinde yüzde 10, Türkiye’de ise yüzde 5 olduğunu belirtildi.

Verilere göre İtalya, Avusturya, İsveç, İspanya ve Almanya da GSYH’larının yüzde 25’inden fazlasını kamu sosyal harcamalarına ayırırken, Türkiye, Kore, Şili ve Meksika GSYH’larının yüzde 15’ten azını sosyal desteğe ayıran Avrupa dışındaki ülkeler oldu.

34 ülkeden oluşan OECD’in sosyal yardım sıralamasında Türkiye; Kore, Şili ve Meksika’yı geçip sondan dördüncü (31.) oldu.

Türkiye’de 2007’den bu yana GSYH’dan sosyal yardımlara ayrılan payda yaklaşık GSYH’nın yüzde 5’i artış görüldü.

Türkiye’de GSYH’nın yüzde 12.2’si olarak yapılan sosyal yardımın “nakit”tarafında yüzde 7.5’luk bölümü emekli maaşları oluşturuyor.

Binde 4 ise çalışma çağındaki nüfusa gelir desteği kaleminden veriliyor. “Hizmet”tarafında GSYH içindeki sosyal yardımların yüzde 4.2’si sağlık yardımı, binde 1’i ise sağlık dışı sosyal yardım hizmeti olarak tahsis ediliyor.

2011’de piyasa fiyatlarıyla sosyal harcamaların GSYH’ya oranları itibarıyla yapılan sıralamada ise Türkiye 34 ülkede Meksika’dan sonra sondan ikinci geldi.

http://www.aktifhaber.com/sosyal-harcamalar-zengine-gidiyor-1081699h.htm

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.