1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Soda Sanayi'ye dev ortak!
Soda Sanayi'ye dev ortak!

Soda Sanayi'ye dev ortak!

Yatırımcıların gözleminde olan Türk şirketlerine IFC'de katıldı. Dev firma Şişecam topluluğu bünyesindeki Soda Sanayii AŞ'ye ortak oluyor.

A+A-
Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, düzcam, cam ev eşyası,cam ambalaj ve cam elyafı gibi camın tüm temel alanlarının yanı sıra soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarındaglobal bir oyuncu olduklarını belirtti. Kırman, "Şu anda üretim kapasitesi açısından cam ev eşyasında Avrupa'nın ikinci, dünyanın üçüncü, düzcamda Avrupa'nın üçüncü, dünyanın altıncı ve cam ambalajda ise Avrupa'nın dördüncü, dünyanın beşinci büyük üreticisiyiz. 
 
Kimyasallar alanında da faaliyet gösteren topluluğumuz, Avrupa'nın dördüncü, dünyanın 10'uncu büyük soda üreticisidir. Aynı zamanda dünyanın üçüncü büyük kromik asit üreticisi olan Şişecam, dünyanın en büyük sodyum bikromat ve bazik krom sülfat üreticisidir" ifadelerini kullandı.
 
Kırman, Şişecam Topluluğu'nun ürettiği kimyasallarla camdan deterjana, kimya sanayinden deri ve ilaç sanayine kadar 100'den fazla ürün çeşidine dünyastandartlarında ana girdi sağladığına dikkat çekerek, şunları da kaydetti:
 
"Bugün çevre dostu teknolojilerle müşterilerine globalçözümler üreten Şişecam Kimyasallar Grubu için önemli bir adım atıyoruz. Sürdürülebilir büyüme misyonumuz doğrultusunda ortak değerleri paylaştığımız dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından IFC, Şişecam Kimyasallar Grubu'nun ana şirketi Soda Sanayii'neortak oluyor. IFC'nin Soda Sanayii'ne yaptığı yaklaşık 25 milyon dolarlık bu yatırım, uluslararası alanda Şişecam Topluluğu'na duyulan güvenin önemli bir göstergesidir." 
 
Şişecam
 
Şişecam, 79 yıllık geçmişi, 20 bin çalışanı, 13 ülkeye yayılmış üretim faaliyetleri ve 150 ülkeye ulaşansatışlarıyla uluslararası ölçekte bir topluluk olarak, 2020 vizyonu doğrultusunda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olmayı hedefliyor.
 
http://www.ulkehaber.com/ekonomi/sirketler/soda-sanayiye-dev-ortak-70290.html

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.