1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Siz durdurursanız biz de durdururuz
Siz durdurursanız biz de durdururuz

Siz durdurursanız biz de durdururuz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akdeniz’de sondajla ilgili “Madem devletler birbirini muhatap almak istemiyor, özel şirket kurulsun, çalışmaları o yürütsün. Onlar çalışma yapınca biz gemiyi gönderiyoruz. Onlar durdurursa biz de durdururuz.”

A+A-

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan, KKTC ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında anlaşmazlık konusu olan münhasır ekonomik bölgede petrol-doğalgaz sondajıyla ilgili “Onlar sondaj çalışması yapınca biz de gemiyi gönderiyoruz. Eğer onlar durdurursa biz de durdururuz” açıklaması yaptı. TBMM Plan-Bütçe Komisyonu’nda tartışmalı konularla ilgili milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz doğalgaz ve petrol kaynaklarına yönelik kendisinin getirdiği çözüm formülünü açıkladı. Petrol ve gaz kaynakları üzerinde hem Rumların, hem KKTC’nin hakkı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
“Benim şöyle bir teklifim oldu; madem devletler çözüm olana kadar birbirini muhatap almak istemiyor, özel şirket kurulsun, çalışmalar onun tarafından yürütülsün. Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır arasında Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarına ilişkin sürdürülen temasları yakından takip ediyoruz. Doğu Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’nin içinde yer almadığı herhangi bir sınırlandırma, hakkaniyete uygun olmadığı gibi geçersiz kalacak, bölgede tansiyonu yükseltmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir.”
Bölge ülkeleriyle yapılan ticarete de değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi: “İsrail’le ticaretimiz arttı. O ülkeyle siyasi ilişkilerimiz iyi olmayabilir, ama işadamlarımızı cezalandırmak mümkün olmayabilir. Irak’la da az da olsa bir artış var. Biz dine dayalı, mezhebe dayalı politika izlemeyiz, bu çok tehlikelidir. Kesinlikle Panislamist değiliz. Bakın bir terör örgütü geldi, Irak’ın yüzde 35’ini kontrol ediyor. Nerede Maliki’nin ordusu? Bu bizim başından beri söylediğimiz şeydi. Şimdi Amerika da bunu anladı mı, anladı.”

Davutoğlu: Rumların tekeline izin vermeyiz

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakları tekeline alma girişimlerine Türkiye’nin izin vermeyeceğini belirterek, Rumlara KKTC ile yürüttükleri müzakereyi hızlandırma çağrısı yaptı. Partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuşan Davutoğlu, şunları kaydetti: “Müzakere masasından çekilmek bir çözüm değil. Ayrıca şunu zihinlerinden çıkarsınlar; müzakereleri iyi niyetle yürütürlerse iyi niyetli muhatap bulurlar. Biz bir an önce barış istiyoruz.”

Rus gazında indirim masada

RUSYA Devlet Başkanı Vladimir Putin’in pazartesi yapacağı Türkiye ziyareti öncesi dün Moskova’ya giden Enerji Bakanı Taner Yıldız, 1 Ocak’tan geçerli olacak şekilde doğalgaz fiyatlarında revizyonu ele alacak. Gazprom Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev ile geçtiğimiz haftalarda başlatılan görüşmeler Rusya’da sürecek. Reuters’a bilgi veren bir enerji yetkilisi, fiyat revizyonu, özel sektör tarafından alınan doğalgaz fiyatlarının belirlenmesinin yanı sıra Mavi Akım hattının kapasitesinin arttırılması konusunun da görüşmede ele alınacağını belirtti.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27652505.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.