1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Siteler Esnafı Torba Yasa Hakkında Bilgilendirildi
Siteler Esnafı Torba Yasa Hakkında Bilgilendirildi

Siteler Esnafı Torba Yasa Hakkında Bilgilendirildi

Siteler’de faaliyet gösteren meslek odalarının üyelerine yönelik Torba Yasanın esnaf ve sanatkarı ilgilendiren düzenlemeleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

A+A-

Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ankara Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Ankara Keresteciler Esnaf Odası’na bağlı üyeler, Torba Yasanın esnaf ve sanatkarı ilgilendiren düzenlemeleri hakkında bilgilendirildi.


Ankara Keresteciler Odası Toplantı Salonu’nda Torba Yasa ile ilgili gerçekleştirilen toplantıya Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali İhsan Bostan, Ankara Marangozlar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Rıdvan Aktaş, Ankara Keresteciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ercan ve odaların yönetim kurulu üyeleri ile odalara bağlı çok sayıda üye katıldı.


Bilgilendirme Toplantısında, Yahya Galip Vergi Dairesi Müdürü Mustafa Susar ile M. Karagüzel Vergi Dairesi Müdürü Gülüşan Ay, Siteler Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Murat Altınkaynak ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü Şube Müdürü Başar Karadeniz katılımcılara; 11 Eylül 2014 tarihli ve 29116 Sayılı Resmî Gazete’nin Mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 6552 Sayılı Kanunla (Torba Yasası) borçların yapılandırılması hakkında bilgilendirme gerçekleştirdiler.


Ankara Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali İhsan Bostan, 6552 Sayılı Kanununda (Torba Yasası) esnaf teşkilatını ilgilendiren yeni düzenlemelerin aktarılması amacıyla bilgilendirme toplantısını düzenlediklerini ifade etti. Başkan Bostan, bilgilendirme toplantısında sunumları gerçekleştirecek uzmanlara ve katılımcılara teşekkür etti.


Yahya Galip Vergi Dairesi Müdürü Mustafa Susar ile M. Karagüzel Vergi Dairesi Müdürü Gülüşan Ay, 6552 Sayılı Kanunla ilgili olarak vergi borçlarının yapılandırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Konuşmacılar; “İlgili kanun kapsamına 30.04.2014 tarihinden önceki dönemlere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizi ve gecikme zamları giriyor. 30.04.2014 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olarak vergi aslına bağlı olmayan özel usulsüzlük cezaları da bu kanun kapsamına giriyor. Ayrıca yine 30.04.2014 tarihinden önce verilen idari para cezaları da bu kanun kapsamında yeniden yapılandırılıyor. Kanun kapsamında yapılandırılabilmesi için birinci şart maddede belirtilen tür ve dönemlerden kaynaklanan bir alacak olması lazım. Kanunun yayınlandığı tarih 11.09.2014 tarihinden önce kesinleşmiş olması şartı aranıyor. Bir de kanunun yayınlandığı tarih itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da bu yasa kapsamından yararlanılabilmesi için ödeme süresi henüz geçmemiş bir alacak olması lazım. Vergi dairesine borcu olan mükelleflerin 1Aralık 2014 Pazartesi gününe kadar yapılandırma için müracaat etmesi gerekiyor” hatırlatmasında bulundular.


Siteler Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Murat Altınkaynak da 6552 Sayılı Kanunun Sosyal Güvenlik açısından esnafın prim borçlarına getirdiği yapılandırma hakkında bilgi verdi. Altınkaynak, “İşveren olarak çalıştırmış olduğunuz işçilerin sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, emekli olduktan sonra ödemeye mecbur tutulduğunuz yüzde 15 oranındaki sosyal güvenlik destek primi ve isteğe bağlı sigorta ödeyenlerin primleri 30.04.2014 tarihi itibariyle yapılandırma kapsamına alınmıştır. Ayrıca, 31.12.2014 son müracaat tarihidir. İlk taksit tutarını ödeme süresi de 31 Ocak’ta başlamaktadır.” bilgilendirmesinde bulundu.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğü Şube Müdürü Başar Karadeniz de yasayla birlikte gelen aftan yararlanılmasını istedi. Karadeniz, “1-9 arasında istihdamı olan mikro işletmelere yönelik kapasite raporu alma şartı 25.10.2014 tarihi itibariyle yayınlanan tebliğ ile kaldırıldı. Sanayi Sicili Kanunu 1. maddesine göre bir maddenin vasfını değiştirmek suretiyle devamlı ve seri halinde gerek teknoloji kullanarak gerekse manuel en az kendisi dahil bir işçi çalıştırıp imalat yapanlar ilgili kanun çerçevesinde sanayi sicile kayıt olmak zorundalar. Bu maddenin çerçevesinde kendilerini gören esnafımız lütfen 31.12.2014 tarihine kadar bize müracaat ederek, aftan yararlansınlar, idari para cezası yaptırımlarına maruz kalmasınlar. Kapasite raporu kaldırıldığına göre devlet size çeşitli alanlarda destek olacak.” ifadelerini kullandı.


Bilgilendirme sunumlarının ardından katılımcıların soruları uzmanlar tarafından tek tek cevaplandı.


Bilgilendirme toplantısının sonunda bir değerlendirmede bulunan Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar, 6552 Sayılı Kanun kapsamında esnaf ve sanatkârları ilgilendiren düzenlemelerin; yıllık aidat ve katılma payı borçları, sosyal güvenlik, vergi ve diğer idari para cezalarından oluşan eski borçların yeniden yapılandırılmasının bir fırsat olduğunu belirterek, odalara bağlı üyelerin bu fırsattan yararlanmalarını istedi. Ar, bilgilendirme toplantısının konuşmacıları, katılımcıları ve toplantıyı düzenleyen oda başkanlarına teşekkür etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.