1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Şimşek:''Vergi Sistemimiz Mükemmel Değil''
Şimşek:''Vergi Sistemimiz Mükemmel Değil''

Şimşek:''Vergi Sistemimiz Mükemmel Değil''

Bakan Şimşek, "Bizim vergi sistemimiz mükemmel değil. Vergi kanunumuzu yalınlaştırmaya çalışıyoruz" dedi.

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bizim vergi sistemimiz mükemmel değil. Parlamentoda yeni bir vergi reformumuz var. Vergi kanunumuzu yalınlaştırmaya çalışıyoruz" dedi. 
Bakan Şimşek, "Financial Times Türkiye Zirvesi"ndeki panelde soruları yanıtladı.


Şimşek “17 Aralık ile ilgili iddiaların sonuna kadar takip edileceğine inanıyor musunuz?” şeklindeki soruya karşılık, her türlü iddiayı ciddiye aldıklarını ve parlamentonun iddialarla ilgili bir inceleme komisyonu kurulmasını kabul ettiğini söyledi.


Şimşek, süreçle ilgili ortaya atılan iddialara değinerek, “14 enerji santralinin Başbakanın oğlunun arkadaşına verildiği iddia edildi. Bu iddialar oraya atıldığında bu santraller özelleştirme idaresinin elindeydi. Her bir özelleştirme ihalesi televizyondan canlı olarak yayımlandı. Çok şeffaf bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Yine Etiler’de çok önemli bir mülkün bir politikacının yakınına verildiği iddia edildi. Oysa tapusu hala bizde hükümette. Zaten şeffaf açık bir ihale süreci olmadan bu mülkü satmanız mümkün değil. İddiaları okuduğunuzda tüyleriniz diken diken oluyor. Bir üçüncü iddia ise TEDAŞ ile ilgiliydi. Bu iddiaların gerçekle hiçbir alakası yok ve yanlış. Bu nedenle bunların siyasi motivasyonla yapıldığını söylüyorum” diye konuştu.


Şimşek, hukukun üstünlüğünü ve yolsuzluğa sıfır tolerans gösterilmesini istediğini ancak doğru işlemeyen ve tamamen suç unsurlarına dayalı grupları da kabul edemeyeceğini kaydetti.


“SPK‘da ve sizin Bakanlığınızda görev değişiklileri oldu. Bu kişiler neden görevlerinden alınıyorlar?“ sorusuna karşılık Şimşek, şunları söyledi:


“MASAK’ın başındaki kişi terfi ettirildi yani bütün bu atamaların görev değişikliklerinin yolsuzluk iddiaları ile bir ilgisi yok. 17 Aralık öncesinde de bir çok değişiklik oluyordu ama şimdi her şey çok yakından takip ediliyor. Normalde de yer değiştiriyor bu görevliler. Son birkaç aydır yapılan tayinlere farklı yaklaşılıyor. Bazı üst düzey bürokratların paralel devlet ile bağlantılarını keşfetmişsek onları yerlerinden almamız lazım. Bu da yanlış bir şey değil.”


Şimşek, “Sizin bakanlığınıza Gülen cemaatinden bir sızma oldu mu?” soruna ise “Tabi. 1970’lerin ortalarından itibaren bu cemaat öğrencileri genç yaştan itibaren bünyesine katıyor. Çeşitli bürokratik pozisyonlara bu insanlar yükseldiler, bunu herkes biliyor” diye cevap verdi.


“Türkiye’de vergi mükelleflerine farklı muamele mi uygulanıyor, bu yönde kaygılar var?“ sorusuna karşılık Şimşek, şunları ifade etti:


“Buradaki tartışmada sapla samanı ayırmamız lazım. Elmalarla armutları mukayese etmemiz lazım. İhracat üzerinde bir vergi yok. Hatta bir KDV iadesi var. Örneğin, bir şirketiniz var, ihracat yapıyor ve bir gelir elde ediyor. Oradan kurumlar vergisi ödenecektir. Ona bakmamız lazım. İsimler üzerinden gidemem, vergide gizlilik esastır. Sonuçta insanları biz hükümete yakın olan olmayan gibi sınıflandırmıyoruz.


Ülke için değer ve istihdam yaratan herkese saygı duyarız. Bizim vergi sistemimiz mükemmel değil. Parlamentoda yeni bir vergi reformumuz var. Vergi kanunumuzu yalınlaştırmaya çalışıyoruz. KDV konusunda çok önemli bir adım attık. Vergi sistemi bir ülkeyi ileri götürme konusunda çok önemli. Öngörülebilir ve şeffaf olması lazım. Reformlara devam edeceğiz. Yapmamız gereken çok şey var.”

 


"ŞU AŞAMAYA KADAR ÜÇ PROJE HAZİNE GARANTİSİNE HAK KAZANDI"

Hazine garantileri ile ilgili bir soru üzerine Şimşek, şu aşamaya kadar bu hazine garantilerini sadece üç projenin hak kazandığını belirterek, şunları kaydetti:


“İzmit Köprüsü, Avrasya Tüneli ve 3. köprü. Her yıl bütçe kanunu belirlenir. Hazine acaba ne kadarlık bir borçlanmayı kaldırabilir. Bütçede bu rakam bu yıl 3 milyar dolardı. Herkes bilir ki bu konuda hem Maliye Bakanlığı hem Hazine Müsteşarlığı son derece hassas. Dikkatli bir şekilde ele alındıktan sonra mevzuat hazırlandı. Diyelim ki bu projelerden bir tanesi, farazi olarak konuşuyorum.


Beklendiği sonucu vermedi ve Hazine bir aşamada üstlendiği bu yükümlülükleri yerine getirmek zorunda kaldı, borcunu ödemek zorunda kaldı. Tabii ki bir karşılığı olmadan bunu alamazsınız. Mesela yeni havaalanını ele alalım. Atatürk Havaalanı geçen 10 yılda başlatıldı. O dönemde yurt içi yolcu trafiği 8 milyon kişiydi. Ve bu havaalanı 30 milyon insan için oluşturulmuştu ki bugün 60 milyon kişiye hizmet veriyor."


Bakan Şimşek, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın bomboş bir araz olduğunu belirterek, bu havaalanın bu yıl en az 20 milyon yolcu taşıyacağını ve Türkiye'nin 3. havaalanına ihtiyacı olduğunu söyledi.


Hazine garantisi ile bu projeleri yürütmenin bir alternatif olduğuna dikkati çeken Şimşek, "Daha da etkin olabilir. Adillik konusu. Ben bu konuda bir yargıda bulunmayacağım. Bu tür şeylere karar verecek olan parlamentodur. Parlamento bir yasa kabul etmiştir. Tabi o günden bu yana koşullar değişmiştir. Küresel para politikalarının genişleme dönemi bitti artık. Hatta ve hatta daha yüksek faiz oranları ile de karşı karşıya gelebiliriz. Bunu kabul edelim. Koşullar çok farklı. Bu projeler temel önem taşıyorlar" diye konuştu.


Mehmet Şimşek, hem Türkiye açısından hem de İstanbul açısından bu projelerin mutlaka uygulanması gerektiğini belirterek, "Bunu bütçe kaynaklarından finanse edebiliriz. Özel sektörün bunu yapmasını sağlayabiliriz. Bir miktar Hazine garantisi ile. Netice itibariyle bu projelerin gerçekleşmesi gerekiyor” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.