1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. SGK'dan Alacağınız Olabilir
SGK'dan Alacağınız Olabilir

SGK'dan Alacağınız Olabilir

SGK, yeni bir genelge yayınlayarak sigorta türlerine göre yeni bir düzenleme getirdi. Yeni yapılan hesaplamaya göre, kurumdan binlerce kişinin alacağı olacak.

A+A-

İşverenler geçmiş yıllara ait belgelerini şöyle bir karıştırsın. Çünkü SGK'dan farkında olmadığınız bir alacağınız olabilir. Bu haber Radikal'den DR. Mehmet Bulut'a ait. Bulut, bugünkü köşesinde şunları yazdı:

SGK'dan alacağınız olabilir... Hem de faiziyle Sosyal güvenlik uygulamalarında sigortalılık hallerinin çakışması sıkça karşılaşılan bir durum. Yani bir kişi aynı anda hem esnaf veya şirket ortaklığı gibi faaliyetlerle 4/b'li sigortalı (eski tabirle Bağkurlu) hem de bir işverenin yanında işçi olarak çalışarak 4/a'lı sigortalı (eski tabirle SSK'lı) olabilmekte.

2011'DE DÜZENLEME GETİRİLMİŞTİ

Bu şekilde çakışma olması halinde, 6111 sayılı Kanunla 1 Mart 2011 tarihinden itibaren yapılan değişiklik ile sigortalıların (4/a) ve (4/b) sigortalılık statülerine tabi olacak şekilde çalışmaları halinde (4/a) kapsamında sigortalı olmaları gerektiği yönünde düzenleme yapıldı.

1 Mart 2011'den önceki tarihlerde ise önce başlayan sigortalılık hali geçerli sayılmaktaydı. Yani 4/b sigortalılığı 4/a'dan önce başlamışsa kişi 4/b kapsamında sigortalı (yani Bağkurlu) olmak zorunda idi.

YENİ GENELGE

SGK iki hafta önce yayınladığı 2014/28 sayılı genelge ile sigortalılık hallerinde çakışma olması ve yanlış sigortalılık için prim yatırılmış olması halinde prim aktarımlarının nasıl yapılacağını düzenledi.

Genelgeye göre, 1 Mart 2011 tarihinden önce 4/b kapsamında sigortalı olması gerekirken işvereni tarafından primi yatırılarak yanlışlıkla 4/a'lı sigortalı olan kişilerin ödenmiş primlerinin 4/b'ye aktarılması gerekmekte. Ancak bu aktarma sadece primlerin sigortalı hissesi için geçerli. Genelgede işveren hissesinden ödenen primlerin aktarılması öngörülmemiş.

FAZLADAN YATIRILMIŞ PARALAR

Durum böyle olunca SGK'nın kasasına işveren tarafından fazladan yatırılmış paralar ortaya çıkıyor. 5510 sayılı Kanun'un 89. maddesine göre, yanlış veya yersiz alınmış olduğu tespit edilen primler, alındıkları tarihten on yıl geçmemiş ise, ilgililere kanunî faizi ile birlikte geri verilir. Kanunî faiz, primin SGK'ya yatırıldığı tarihi takip eden ay başından, iadenin yapıldığı ayın başına kadar geçen süre için hesaplanır.

Şimdi işverenlerin geçmiş kayıtlarını karıştırma zamanı. Eğer 1 Mart 2011'den önce primini yatırdığınız ancak aslında 4/b'li (yani Bağkurlu) olması gereken bir işçiniz varsa bu işçi için ödediğiniz primlerin işveren hissesini iade alabilirsiniz. Hem de faizi ile birlikte. (Kaynak: Radikal)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.