1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Sevimli dostalara sertifikalı satıcı
Sevimli dostalara sertifikalı satıcı

Sevimli dostalara sertifikalı satıcı

Yasal düzenleme ile kontrol altına alınmaya çalışılan evcil ve süs hayvanı satıcılığına sertifika şartı getirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği eğitime katılmayan satıcılar, işletme ruhsatı alamayacak.

A+A-

Ev ve süs hayvanı (pet-shop) satıcılarına, ruhsat alabilmeleri için eğitim sertifikası zorunluluğu getiren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına dair Uygulama Yönetmeliği kapsamında Büyükşehir Belediyesi, 1-5 Aralık tarihleri arasında eğitim programı düzenleyecek. Büyükşehir Belediyesi Sağlıkİşleri Daire Başkanlığı’nca düzenlenecek programdan sertifika alamayan pet shop sahipleri ruhsat alamayacak ve daha önce almış oldukları ruhsat iptal edilecek.

24 SAATLİK EĞİTİM

Program kapsamında Ankara’daki ev ve süs hayvanı satıcılarına 24 saatlik, yerel hayvan görevlilerine ise 13 saatlik teorik eğitim verilecek. Her iki programın katılımcılara; yasa ve yönetmelikler, ruhsat koşulları ve kayıt sistemi, yasaklı ırk ve türlerin tanıtımı, hayvanlarda ilk yardım, hayvanlarda bakım ve beslenme, hayvan refahı, hayvan davranışları, hayvan ekolojisi ve pet-shoplarda barınak ve bina düzeni ile ilgili konular anlatılacak.

RUHSATLAR İPTAL EDİLECEK

Eğitim programının sertifika zorunluluğu dışında da önem taşıdığına dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Veteriner Şube Müdürü Abdullah Köse, pet-shoplarda satılan ev ve süs hayvanlarının can taşıdığını, satıcıların hayvanların yaşamından bakımına, her türlü konforundan sorumlu olduğunu vurguladı. Sertifikası bulunmayan pet-shop ruhsatlarının iptali için 
çalışmaların başlayacağını belirten Köse, pet-shop sahiplerini ve açmayı planlayan girişimcileri kursa davet etti.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/27678267.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.