1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Şehir içi yolcu taşımacılığında yeni dönem!
Şehir içi yolcu taşımacılığında yeni dönem!

Şehir içi yolcu taşımacılığında yeni dönem!

Şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan araçlardan engelliler için erişilebilir olmayanlara yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek

A+A-
TBMM Genel Kurulu'nda, Engelliler Hakkında Kanunda Değişiklik  Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Kanuna göre, değişikliğin yürürlük tarihinden sonra üretilen servis ve  turizm taşımacılığı yapanlar dışında, şehir içi yolcu taşıma hizmeti yapan  araçlardan engelliler için erişilebilir olmayanlara yolcu taşıma hizmeti için  yetki belgesi, izin veya ruhsat verilmeyecek. 
 
Şehirlerarası yolcu taşıma hizmeti yapan araçlar ile şehir içi servis  ve turizm taşımacılığı hizmeti veren araçların erişilebilir hale getirilmesi için  usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenecek. 
 
YÜKÜMLÜLÜK GELİYOR
 
Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra üretilen şehirlerarası  ve uluslararası yolcu taşımacılığı ile servis ve turizm taşımacılığı yapan  araçlar, yetki belgesi, izin veya çalışma ruhsatı verilmesi konusunda araç değil  hizmet temelinde düzenleme yapıldığı için, belirtilen araçlar için aranan  erişilebilirlik zorunluluğu hizmet olarak düzenlenecek. 
 
Kanunla, karayolu ile turizm taşımacılığı yapan veya şehirlerarası  toplu taşıma hizmeti veren kişilerin, engelli bireylere erişilebilir toplu taşıma  hizmeti sağlanmasına ilişkin talebini azami 72 saat içinde karşılamak  yükümlülüğüne ilişkin herhangi bir cezai yaptırım olmamasının, bu kişilerin  erişim hakkını engellememesi için düzenleme yapılıyor. Buna göre, karayoluyla  turizm taşımacılığı yapan veya şehirlerarası toplu taşıma hizmeti veren, servis  taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel  kişiler, engelli personel veya öğrenciye  talep halinde erişilebilir taşıma hizmetini sağlama yükümlülüğü, idari para  cezası kapsamına alınıyor. 
http://www.milliyet.com.tr/sehir-ici-yolcu-tasimaciliginda/ekonomi/detay/1971684/default.htm

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.