1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Şeffaflık paketi geliyor
Şeffaflık paketi geliyor

Şeffaflık paketi geliyor

Başbakan Yardımcısı Babacan bu ay şeffaflık, sosyal yardımlar ve bankaların uzun vadeli dış kaynak bulmasını kolaylaştıracak paket açıklayacaklarını bildirdi

A+A-

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bu ay yapısal reformlarda gaza basacaklarını açıkladı. Babacan, "Rayları döşedik. İstikamet belli. Reform treninin istikametten gitmesi gerek" dedi. Dün gazetecilerle sohbet toplantısı düzenleyen Babacan, şeffaflık paketi hazırladıklarını, yüzde 80-90'ını tamamladıklarını bildirdi. Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün açıkladığı 2014 küresel yolsuzluk endeksinde Türkiye'nin 5 puan düştüğünün hatırlatılması üzerine Babacan, şöyle konuştu: "Hazırladığımız pakete Bakanlar Kurulu'nda son şeklini vereceğiz. İçinde imar uygulamalarıyla ilgili düzenlemeler de olacak. Belediye başkanlarımız ve bakanlarımız ile son bir toplantı daha yaptık. Bu yıl bitmeden Başbakanımız açıklayacak. İmar uygulamalarının daha şeffaf olması, fırsatlara erişimde adaletin sağlanması, bir rant oluşuyorsa bunun ölçülü ve adil dağılması gerekiyor. Devletin ve belediyelerin olduğu adil bir rant paylaşımı ile rekabet olmalı." 

4.3 $ ALTI GELİR SIFIRLANACAK 
4.3 doların altında geliri olanların sayısının toplam nüfusa oranının 2002'de yüzde 30 olduğunu, bunun 2013'te yüzde 2.06'ya indiğini hatırlatan Babacan, "Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması başlığıyla bir çalışmamız olacak. Vatandaşlar sosyal destek politikalarıyla tam olarak buluşamıyor. Bir mekanizma oluşturacağız. Birkaç yıla kadar 4.3 doların altında geliri olan kişi kalmayacak" diye konuştu. 

BANKALARA UZUN VADE CAZİBESİ 
Finansal İstikrar Komitesi'nde bankaların yurtdışından uzun vadeli borçlanmasını cazip hale getirecek yöntemleri görüştüklerini anlatan Babacan, "Merkez Bankası ve BDDK bu konuyu çalışacak. En geç 1 ay içinde tamamlarız. Uzun vadeli kaynak daha cazip, kısa vadeli kaynak daha az cazip hale getirilecek. Bankalarımız uzun vadeyi bulur da maliyeti daha düşük olsun istiyorlar. Biz de onların uzun vadeyi seçmesi için 'sebep' vereceğiz" dedi. Babacan, üretim (sanayi) kredilerini bankalar açısından cazip hale getirmek için de çalışma yaptıklarını açıkladı. 

HANEHALKI GELİRLERİ DENGELENİYOR
OECD'nin 2014-2023 büyüme projeksiyonu hazırladığını belirten Babacan, "Türkiye bu dönemde ortalama yıllık yüzde 4.7, dünya ise yüzde 3.5 büyüyecek. Hindistan, Çin, Endonezya, Şili ve Güney Afrika'da da yüzde 10'un altında olacak" dedi. OECD'de 4-5 ülke hariç gelir dağılımının bozulduğunu, Türkiye'de ise iyileşme olduğunu belirten Babacan, "Hanehalkı geliri en düşük yüzde 10'luk grupta reel artış yüzde 102, en yüksek yüzde 10'luk kesimdeki artış ise yüzde 30.1. Yani bir dengelenme var" dedi.

72 $ PETROL CARİ AÇIĞI 1.5 PUAN DÜŞÜRÜR
2015 programını 102 dolarlık petrole göre yaptıklarını belirten Babacan, "Buna göre enerji ithalatı 58 milyar dolar olur. Petrol 80 dolara inerse enerji ithalatı 46-47 milyara düşer. Bugünkü gibi petrol 72 dolar seviyelerinde devam ederse cari açık tahminlerimizden 1.5 puan aşağıya iner" dedi.

BDDK VE HAZİNE İÇİN KARARNAME YOK
Babacan, Hazine Müsteşarlığı ve BDDK Başkanlığı için herhangi bir atama kararnamesinin hazırlanmadığını belirterek, "Şu anda sadece boş bulunan iki TMSF üyeliği için bir hazırlığımız var" dedi. Babacan, bedelli askerlikten 700 bine yakın kişinin yararlanabileceğini, toplanan paranın da savunma sanayisine gideceğini söyledi.

KURUN ENFLASYON GEÇİŞKENLİĞİ BİTTİ
Döviz kurundan enflasyona geçişkenliğin son döneminde olunduğuna işaret eden Babacan, "2016-2017'de yüzde 5'lik enflasyonu ulaşılabilir görüyoruz. Enflasyon sadece Merkez'in sorumluluğunda değil. Herkes üzerine düşeni yapmalı" dedi.

HER 100'DEN 46'SI KADIN
Türkiye'nin 2008'den bu yana 5.7 milyonluk istihdam artışı sağladığına dikkat çeken Babacan, işgücüne katılımın da yükseldiğini hatırlatarak, şöyle devam etti: "Son 3 yıla bakıldığında işgücüne katılan her 100 kişiden 46'sı kadın."

ABD İLE TÜRK TAHVİLİ FAİZ FARKI 1.85'E İNDİ
Türkiye ile ABD'nin 10 yıllık tahvil faizleri arasındaki farkın 1.85'e indiğini belirten Babacan, ülke risk priminin de (CDS) 156 baz puana düştüğünü söyledi. Babacan, CDS'lerdeki düşüşü ekonomideki dengelenme sürecinin test edilmesi, büyümenin kompozisyonun daha sağlıklı hale gelmesinin piyasalar tarafından takdir edilmesi, OVP ve bütçenin kabul görmesi ile jeopolitik risklerin azalmasına bağladı.

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2014/12/04/seffaflik-paketi-geliyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.