1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Renkli Cama ve Gürültülü Egzoza 172 Lİra Ceza

Renkli Cama ve Gürültülü Egzoza 172 Lİra Ceza

Emniyet, araçların camlarının görüntüsünü değiştirecek seviyede renkli cam kullanımının ve gürültülü egzozların cezasının 172 lira olduğunu açıkladı.

A+A-

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, araçların camlarının görüntüsünü değiştirecek seviyede renkli cam kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılmasının cezasının 172 lira olduğunu açıkladı. Emniyet ayrıca aşırı duman ve gürültü ile çevreye verilen zararın da cezasının 172 lira olduğunu belirtti.

"RENKLİ CAMLAR MEVZUATA UYGUN OLMALI"

Bir vatandaşın, "Renkli camlar ve araç camlarına film takılması yasal mı?" sorusunu cevaplandıran Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca çıkartılan 'Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği' ve 'Motorlu Araçlar ve Römorklarının Emniyet Camları ve Cam Malzemeleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği' ile camların uyması gereken teknik şartların belirlendiğini bildirdi. Daire başkanlığından yapılan açıklamada, "Mevzuatlardaki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği yüzde 70'in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların 'E' veya 'e' işaretinin yanında 'V' sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır. Bu itibarla, araçlarda bulunan renkli camların yukarıda belirtilen teknik mevzuata uygun olması gerekmektedir." denildi.

172 TL CEZASI VAR

Açıklamada, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 'Araçların teknik şartlara uygunluğu' başlıklı 30'uncu maddesinde, 'Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.' hükmünün bulunduğu hatırlatıldı.

Daire açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmanın cezası 2014 yılı için 172 lira olarak uygulanıyor. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 63'üncü maddesinin son fıkrasında da, 'Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.' denilmektedir. Bu nedenle, araçlarında cam filmi taktığı tespit edilen sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 30/1-b maddesi hükmü gereğince 172 lira idari para cezası uygulanır."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.