1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Pfizer klinik araştırma ve araştırmacılara desteğini sürdürüyor
Pfizer klinik araştırma ve araştırmacılara desteğini sürdürüyor

Pfizer klinik araştırma ve araştırmacılara desteğini sürdürüyor

Türkiye’de klinik araştırmaların gelişimi ve ilerlemesi için üniversitelerin işbirliğiyle 2000 yılından bu yana “Araştırmacı Eğitimleri” düzenleyen Pfizer, klinik araştırmalar alanında desteğini “Etik Kurul”ların standardizasyonuna yönelik kurs ile sürdür

A+A-

İstanbul Üniversitesi Klinik Araştırmalar Mükemmeliyet Uygulama ve Araştırma Merkezi “Etik Kurulların Yapılanması için Standardizasyon Gereklilikleri Kursu”nu Pfizer Türkiye işbirliği ve T.C. Sağlık Bakanlığı onayıyla 30-31 Ekim’de İstanbul’da düzenledi.

İstanbul Üniversitesi Klinik Araştırmalar Mükemmeliyet Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile İstanbul‘da yapılan “Etik Kurulların Yapılanması için Standardizasyon Gereklilikleri Kursu”, Pfizer’in klinik araştırmalar alanında akademi ile beraber gerçekleştirdiği 31. eğitim oldu. Program, ülkemizde yüksek standartta ve kalitede klinik araştırmaların yaygınlaşması, Etik Kurul üyelerinin bu konudaki bilgilerinin güncellenmesi, dünyada ve Türkiye’deki son gelişmelerin paylaşılmasını hedefledi.

 

Eğitimde, İlaçta AR-GE, Klinik Araştırmalar Neden Gereklidir, Farklı Araştırma Türleri ve Etik Değerlendirme Açısından Yaklaşım, Etik Anlayışın Tarihsel Gelişimi, Araştırma Etiği ve Helsinki Deklarasyonu, İyi Klinik Uygulamalar, Ulusal Mevzuata Hukukçu Bakış Açısı, Tıbbi Cihaz Araştırma Başvurularının Mevzuat Gereğince İncelenme Kriterleri, İlaç Güvenliliği Yönetmeliği’ndeki Değişiklikler, Etik Kurul Görevleri ve Danışma Kurulu, Biyoeşdeğerlilik, Faz I Çalışmaları ve Etik Değerlendirme Açısından Yaklaşım, Klinik Araştırmalarda Bütçelendirme, Protokol Değerlendirme Süreci, Klinik İlaç Araştırmalarında Kalite, Güvence ve Kontrol konuları ele alındı ve yanı sıra interaktif katılımı sağlayan iki adet atölye çalışması gerçekleştirildi. Etik Kurullara Yapılan Başvuru Örnekleri ve Etik Kurulların İşleyiş ve İletişim Yöntemleri gibi konuların işlendiği atölyeler, katılımcıların birebir öğrenimlerini uygulama fırsatı buldukları bir bölüm olarak değerlendirildi. Eğitimin sonunda, tüm eğitim aşamalarına katılan katılımcılar, katılım belgesi almaya hak kazandı.

 

 

İstanbul Üniversitesi Klinik Araştırmalar Mükemmeliyet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Yağız Üresin eğitim programı ile ilgili görüşlerini şu sözlerle ifade etti: “’Etik kurulların standardizasyonu’ klinik araştırmaların doğru değerlendirmesinde ve böylece daha kaliteli yürütülebilmesinde büyük önem taşımaktadır. Etik Anlayışın Tarihsel Gelişimi, Araştırma Etiği ve Helsinki Deklarasyonu, Farklı Araştırma Türleri ve Etik Değerlendirme Açısından Yaklaşım, İyi Klinik Uygulamalar,  Etik Anlayışın Tarihsel Gelişimi, Araştırma Etiği gibi önemli konuları içeren bu ‘Etik Kurulların yapılanması için Standardizasyon Gereklilikleri Kursu’nun, Türkiye’de klinik araştırmaların nicelik ve niteliğinin artmasına büyük katkısı olacağını düşünüyorum”. 25 Haziran 2014 tarihli ve 29041 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan “Klinik Araştırmalar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” , 6 Eylül 2014 tarihli ve 29111 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan “Tıbbi Cihaz Klinik Araştırmaları Yönetmeliği” ve güncellenen klavuzlar çerçevesinde yapılan toplantı 100 kişinin katılımıyla başarıyla  tamamlanmıştır. Bu eğitimlerin devamını da gerceklestirmeyi planlıyoruz. Destekleri için Sağlık Bakanlığı' na, Pfizer İlaçları Ltd. Şti.'ye  ve ekibim Uzm. Meral Demir ve Uzm. Dr. Selçuk Şen'e teşekkür ederim. "

 

Pfizer Klinik Araştırmalar Bölge Lideri Dr. Gökhan Dumankonuyla ilgili şunları söyledi: “Klinik araştırmalar çoğunlukla gelişmiş ülkelerde yürütülmekte ve araştırmaların yalnızca yüzde 20’si Avrupa ve ABD dışında yapılmaktadır. Ülkemizde ilaç Ar-Ge’sinin gelişmesi ve araştırmaların yaygınlaşması için yüksek kalite standartlarına ulaşmamız çok önemlidir. İstanbul Üniversitesi Klinik Araştırmalar Mükemmeliyet Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen bu eğitim programıyla etik kurulların standardizasyonunun sağlanması ve böylece ülkemizdeki bilim ortamının gelişmesi için kritik önem taşıyan klinik araştırmalara, Pfizer olarak katkıda bulunmaktan dolayı gurur duyuyoruz.”

 

Pfizer Araştırmacı Merkez Geliştirme Müdürü Pelin Taplamacıoğlu klinik araştırmalar alanında etik kurulların standardizasyonunun uluslararası standartlara ulaşmada ve ülkemizin bölgesel bir merkez olması adına Türkiye için önemli bir avantaj olduğunu belirtti. “Bu hedefe ulaşmak için yapılan bu ve benzeri eğitimlere katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.