1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Petrol ve doğalgaz fiyatlarının düşmesi büyük katkı yapacak
Petrol ve doğalgaz fiyatlarının düşmesi büyük katkı yapacak

Petrol ve doğalgaz fiyatlarının düşmesi büyük katkı yapacak

Standard Bank tarafından yapılan araştırmaya göre petrol fiyatlarında 40 dolarlık düşüş (Brent'in 110 dolardan 70 dolara gerilemesi) ve düşüş sonrası petrol fiyatlarının 70 dolarda kalması Türkiye milli gelirine yüzde 2'ye yakın pozitif katkı yapacak

A+A-

Petrol fiyatlarında tarihi düşüş devam ederken bu durumun net petrol ithalatçısı ve ihracatçısı ülkelere yönelik katkısı ve maliyeti de hesaplanmaya başladı.

Standard Bank tarafından hazırlanan senaryo çalışmasına göre petrol fiyatları düşüşünden en pozitif etkilenecek gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Standard Bank senaryosunu iki faktörle oluşturdu. Birinci faktör petrol fiyatlarındaki 40 dolarlık düşüşün (Brent petrolün 110 dolardan 70 dolara inmesi) sürmesi oluşturuyor. İkinci faktörde de metreküp başına 380 dolar olan doğalgaz fiyatlarının yüzde 30 düşmesi varsayılıyor.

MİLLİ GELİRE YÜZDE 1.9 KATKI
Bu senaryoya göre petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüş Türkiye gayrisafi yurtiçi hasılasına yüzde 1.9 pozitif katkı yapacak. Türkiye bu katkıyla Güney Afrika ve Macaristan'ın ardından üçüncü sırada bulunuyor. Petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün milli gelire etkisi yüzde 2.5 ile en çok Güney Afrika'da görülürken Macaristan'da yüzde 2,2 katkı öngörülüyor.

Fiyatların düşüşünden en olumsuz etkilen ülkeler ise petrol ihracatçı ülkeler olarak göze çarpıyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş Venezuela'nın milli gelirine yüzde 7.1 maliyet getirirken, Nijerya'da yüzde 6,6, Rusya'ya ise yüzde 6,2 eksi katkı yapması bekleniyor.

"DÖVİZ KURU İSTİKRARA KAVUŞACAK"
Senaryoya göre petrol fiyatlarının düşmesi Türkiye dış ticaret dengesine milli gelirin yüzde 1,3 pozitif katkı yapması beklenirken doğalgaz fiyatlarının düşmesi de yüzde 0,6 artı katkı yapacak.

Raporda petrol ithalatçısı ülkelerin fiyat düşüşlerinden büyük ölçüde faydalanacağı belirtilirken bu ülkelerin dış ticaret dengeleri ve enflasyon oranlarında iyileşme görüleceğinmi, döviz kurlarında ise istikrarın artacağı vurgulandı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27691796.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.