1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. "Petrol fiyatları cari açığımız için çok çok faydalı olur"
"Petrol fiyatları cari açığımız için çok çok faydalı olur"

"Petrol fiyatları cari açığımız için çok çok faydalı olur"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığına ilişkin, "Biz kendi dönem başkanlığımızda hem 20 ülke için hem dünya için hem de kendimiz için 'yapısal reform yapısal reform yapısal reform' demeye devam edeceğiz" dedi. Babacan petrol f

A+A-

Babacan, G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla bulunduğu Avustralya'nın Brisbane kentinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Fed'in tahvil alımını durdurması ve petrol fiyatlarının düşmesinin cari açığa etkisinin sorulması üzerine Babacan, Türkiye'nin ağırlıklı olarak petrol ve gaz ithal eden bir ülke olduğunu anımsatarak, petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık düşüşün cari açığı 4,4 milyar dolar iyileştirdiğini söyledi.

Gelecek yıl petrol fiyatlarını 100 doların üzerinde varsayarak program yaptıklarına dikkati çeken Babacan, "Dolayısıyla bu daha da indikçe bizim cari açığımız için çok çok faydalı olur" diye konuştu.

ABD Merkez Bankasının faiz artırımına ne zaman başlayacağının belli olmadığını anlatan Babacan, "Bu faiz artışının hızının da nasıl gelişeceğini bugünden kestirmek zor. Kaldı ki ABD merkez bankası Para Politikası Kuruluna baktığınızda 19 üyenin de 19 farklı tahminleri ve görüşleri var. Bunlar ancak bir araya gelince bu görüşlerini ortak bir noktaya getirip karar açıklayabiliyorlar. Dolayısı ile önümüzdeki her ay gelişmeleri dikkatle izlememiz gereken bir dönem olacak" değerlendirmesinde bulundu.

BÜYÜME ÜRETİME VE İHRACATA DAYALI OLMALI
Babacan, büyüme hedeflerine ilişkin soruyu yanıtlarken Türkiye'nin ekonomisinin yapısına bakıldığında en önemli sorunların başında petrol ve gaz ithalatına bağımlılık ve tasarruf oranlarının düşük olmasının geldiğini kaydetti. Türkiye'nin, bu ikisinin etkisiyle beraber cari açığı olan bir ülke konumunda bulunduğunu ifade eden Babacan, "Cari açığı olan bir ülkenin de iç tüketimi arttırarak büyümeyi elde etmesi güç oluyor, kırılganlıkları artıyor, ileriye doğru riskleri artıyor" ifadesini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 9 öncelikli dönüşüm programının ağırlıklı olarak reel sektörü, özel sektörü hedefleyen yapısal dönüşümü içerdiğini anlatan Babacan, açıklanan 417 eylem yerine gerçekleştirildikçe Türkiye'nin potansiyel büyümesinin aratacağını ifade etti.

Potansiyel büyümenin, bir ülkenin ortalama büyüme tavanını gösterdiğini bildiren Babacan, şöyle konuştu:

"Bundan daha hızlı bir büyüme için o tavanı yükseltebilmek için ancak yapısal reforma yapmanız gerekli. Bu sadece Türkiye için değil, Avustralya için de geçerli, ABD içinde geçerli, Çin için de geçerli, Almanya için de geçerli, İtalya için de geçerli, bütün ülkeler için bu geçerli. Onun içindir ki biz kendi dönem başkanlığımızda hem 20 ülke için hem dünya için hem de kendimiz için 'yapısal reform yapısal reform yapısal reform' demeye devam edeceğiz."

Türkiye'nin büyümesinin mutlaka yatırıma, üretime ve ihracata dayalı olması gerektiğini dile getiren Babacan, "Yatırım yapacağız, üreteceğiz ve ihraç edeceğiz. Buradan gelen bir büyüme ancak bizim ekonomimizi daha sıhhatli ve sürdürülebilir bir büyüme patikasına sokabilir. Türkiye'nin daha çok üretim, daha çok yatırım ve daha çok ihracat yapabilmesi yapısal reformlarla mümkün" dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27583633.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.