1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Pamuklar’ı lağım bastı
Pamuklar’ı lağım bastı

Pamuklar’ı lağım bastı

Artan nüfusa rağmen altyapısı yetersiz kalan Yenimahalle Pamuklar Mahallesi’nde bir sokaktaki yeni apartmanların lağım suyu, diğer üç apartmanın bodrum kat, otopark ve bahçesine aktı. Mahalleli, yetkililerin ilgisizliğinden yakındı

A+A-

İnşa edilen yüksek katlı siteler nedeniyle nüfusu artan ancak alt yapısı yenilenmeyen Yenimahalle Pamuklar Mahallesi Alıçdağ Sokak’ın alt kısmında bulunan 36 numaralı apartman ile Odabaş ve Elibol apartmanlarını lağım suyu bastı. Bölgede yıkılan gecekonduların yerine yapılan yüksek binaların dolmasıyla alt yapılarının yetersiz kaldığını ifade eden mahalle sakinleri isyan etti. Rögarlarının iki yıldır haftada bir dolduğunu belirten Odabaşı Apartmanı yöneticisi Zafer Kaya, “Rögar deliklerinden akamayan lağım suyu, apartmanların istinat duvarlarından, otoparklarından, bahçelerinden ve asansörlerinden dışarı çıkıyor” diye konuştu.

TAZYİKLİ SU ÇÖZÜM DEĞİL

Kaya, iki yıldır süren mağduriyetlerini şöyle dile getirdi:
“Yeni binalar yapıldı ama altyapıyı yenileyen olmadı. Artan nüfus ile bizim de sorunlarımız başladı. Rögar delikleri küçük olduğu için hemen doluyor. Lağım suları, akışı engellendiği için binalarımızın istinat duvarlarından, otoparklarından, bahçelerinden ve asansörlerinden dışarı çıkıyor. ASKİ ekipleri dolan rögarları yenilemek yerine sadece tazyikli suyla müdahale ediyor.”

ASANSÖR BOŞLUĞUNDA BİRİKİYOR

Sokağın lağım suyunun apartmanlarının asansör boşluğunda biriktiğini ve bodrum katın lağım suyu nedeniyle rutubetlendiğini belirten 36 numaralı apartmanın yöneticisi Bahattin Abay, “Bodrum katımız rutubet içinde. Sokağın bütün lağımı bizim asansör boşluğunda birikiyor. Lağım suyunu hortumlarla bahçemize boşaltmak zorunda kalıyoruz. Lağım suyunun binanın temeline de zarar vermesinden korkuyoruz. Yetkililere dilekçeler de verdik ancak köklü bir çözüm yapılmadı” ifadelerini kullandı.

İSTİNAT DUVARI ÇÖKEBİLİR

Lağım suyu nedeniyle istinat duvarlarının çökmesinden korktuklarını söyleyen Elibol Apartmanı sakinleri ise, “İstinat duvarımızdan akan lağım suyu için başvurmadığımız yer kalmadı ancak hala çalışma yok. Hastalık yaymasından korktuğumuz için çocuklarımıza bahçede oyun oynatmıyoruz. Uzun süredir aralıksız akan lağım suyu nedeniyle istinat duvarımızın çökmesinden korkuyoruz” şeklinde konuştu.

RÖGAR KANALLARI YETMİYOR

Sokağın alt yapısının artan nüfusu kaldırmadığını söyleyen Pamuklar Mahallesi muhtarı Ali Osman Özcan, “Temel sorun 35 yıllık rögar kanallarının yenilenmemesi. Yeni binaların lağım çıkışları, eski gecekonduların rögar kanallarına bağlandığı için lağım suları apartman ve bahçelerden akıyor” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ankara/27636555.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.