1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Otomotivde Başkent rüzgarı
Otomotivde Başkent rüzgarı

Otomotivde Başkent rüzgarı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanlığı’na, Başkent Otomotivcileri Derneği Başkanı Aydın Erkoç seçildi.

A+A-

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanlığı’na, Başkent Otomotivcileri Derneği Başkanı Aydın Erkoç seçildi.

Avrupa’nın en büyük otomobil dünyası olacak Otonomi’yi hayata geçiren Ankara, 5 bin kişiye istihdam sağlayacak 750 milyon liralık bu mega yatırımın verdiği güçle otomotiv sektöründe önemli görevler üstlenmeye başladı.

Türkiye genelindeki 65 bin oto galericisini temsil eden MASFED’in Otonomi’de yapılan genel kurulunda, adeta Başkent rüzgarı esti. Aydın Erkoç’un oybirliği ile genel başkanlığa seçildiği genel kurulda, MASFED’in en önemli organlarından Yüksek İstişare Kurulu’nda Niyazi Berktaş, Denetim Kurulu’nda da Mahmut Ulucan, Başkent Otomotivcileri Derneği’ni temsilen görev aldılar.

MASFED’in yeni yönetim kurulu ise Erkoç’un yanı sıra Yalçın Baysan (Isparta), Zafer Uslu (Mersin), İsmet İnan (Van) ve Erdoğan Bayrak’tan (İstanbul-Anadolu) oluştu.

Aydın Erkoç, MASFED’in, Türk ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan otomotiv sektörünün, iç pazardaki en önemli ayağı olan oto galericileri derneklerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulduğunu anımsattı. Ankara’nın yanı sıra İstanbul ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 20 ildeki oto galericilerin bir araya gelmesi ile kurulan MASFED’in, kısa sürede diğer 61  ildeki dernekleri de bünyesine katacağını kaydeden  Erkoç, şunları söyledi:

‘’Öncelikli hedefimiz, devleti yılda 2 milyar lira vergi kaybına uğratan kayıt dışılığı ortadan  kaldırmak olacak. Türkiye’de geçen yıl yaklaşık 5 milyon araç satışı yapıldı. Bunun sadece 1 milyonu oto galerilerinde gerçekleştirildi. 4 milyon araç ise hiçbir vergiye tabi olmadan el değiştirdi. Her türlü dolandırıcılığa açık olan, vatandaşın otomobil sahibi olma hayallerinin kabusa çevrilebildiği bu sistem,  mutlaka son bulmalı. Bunun için biz elimizi taşın altına koyduk, devletten de bize destek olmasını bekliyoruz.’’

Erkoç, gümrüklerde yaşanan sorunlar ile noter harçlarının her geçen gün artmasının da sektörün gelişmesini engellediğini kaydederek, ‘’Araç devirlerinde alınan noter harçları, bir iki yıl önce 20-40 lira arasında değişirken, bugün 200 liraya kadar yükseldi. Dünyadaki tüm gelişmiş ülkelerde otomobil alım satımı son derece basit ve masrafsızdır. Türkiye’de de gelişmiş ülkelerdeki siteme geçme vakti artık gelmiştir’’ dedi.

-Otonomi’de göreve devam-

 

Öte yandan Başkent Otomotivcileri Derneği’nin girişimiyle Esenboğa Havalimanı’nın yanı başında hayata geçirilecek Otonomi’de de genel kurul heyecanı yaşandı.

Aydın Erkoç başkanlığındaki, Niyazi Berktaş (Başkan Yardımcısı), Mahmut Ulucan (Başkan yardımcısı), İsmail Aydınkaş (Sayman), Levent Demirkaya,  Kemal Kocabaş ve İhsan Gökçınar’dan oluşan yönetim kurulu, genel kurulda tüm üyelerden güven oyu alarak yeniden seçildi.

Erkoç, ‘’Genel Kurul teveccüh gösterdi ve bu zor görevi bir kez daha bize verdi. Ankara’da, sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük otomobil dünyasını inşa ediyoruz. Otonomi projesi, Başkent’in sektördeki gücünü de çok artırdı. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya gibi otomotivin kalbinin attığı şehirlerle yarışacak, hatta geçecek konuma geldik. İstanbul bile bu projeye gıpta ile bakıyor’’ dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda Ankara’nın değişik semtlerinde dağınık halde bulunan oto galerilerinin 2015 yılında tamamlanacak Otonomi’ye taşınacağını anımsatan Erkoç, ‘’Otonomi’de, oto galerilerinin yanı sıra vatandaşlar da kendi araçlarını satabilecek.  Aracın test sürüşü, ekspertiz kontrolü Otonomi’de yapılacak; noter, trafik tescil, banka işlemleri burada gerçekleştirilebilecek.

375 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirilen Otonomi bünyesinde, 489 oto showroom, 15 oto servis, 10 oto plaza ve 48 ofis tipi oto satış merkezi yer alıyor. Projeye ayrıca, kampüsün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte 66 adet ofis, 25 adet orta ve küçük ölçekli ticaret alanı, akaryakıt istasyonu ve ibadet merkezi gibi donatılar da eklendi.

Metrekaresi 2 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan ticari ünitelerde, kısa sürede yüzde 82’lik satış başarısı yakalandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.