1. HABERLER

  2. GİRİŞİMCİLER

  3. OSTİM Modeline Basra da Talip
OSTİM Modeline Basra da Talip

OSTİM Modeline Basra da Talip

OSTİM, girişimcilik, üretim ve ihracat çalışmalarıyla örnek olmaya devam ediyor.

A+A-

OSTİM, girişimcilik, üretim ve ihracat çalışmalarıyla örnek olmaya devam ediyor. Kalkınma arayışındaki Orta Doğu ve Afrika ağırlıklı ülkelerin mercek altına aldığı OSTİM modeline bir talip de Irak’ın Basra şehrinden geldi. Vali Yardımcısı Dr. Abdulbaqi K. Ali, Basra’yı OSTİM’le başka bir şehre dönüştürmek istediklerini söyledi.

Basra Vali Yardımcısı Dr. Abdulbaqi K. Ali, Iraklı banka yöneticileri ve iş adamlarıyla OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Basra’yı Irak’ın ekonomik başkenti olarak tanımlayan Vali Yardımcısı, OSTİM modelini Basra’ya istediklerini bildirdi.

Dr. Abdulbaqi K. Ali, Valilik olarak planladıkları sanayi bölgesi için 2.5 milyon metrekare yer tahsisi ve 100 milyon dolar kaynak ayırdıklarını söyledi. Şehirde sanayi bölgesi kurarak gelişmeyi hedeflediklerini belirten Iraklı Yönetici, “Basra’yı OSTİM’le başka bir şehre dönüştürmek istiyoruz.” dedi.

“Orta Doğu ve Afrika’da izlerimiz var”

OSTİM’in kuruluşu, gelişimi ve bölgede yürütülen faaliyetler hakkında Basra heyetini bilgilendiren Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in bir sistem olduğunu, bina ve alt yapıdan ibaret olmadığını anlattı. “Bu sisteme birçok bölgenin ihtiyacı var.” diyen Aydın, “Orta Doğu ve Afrika ülkelerinin çoğunda OSTİM modelini yapma konusunda izlerimiz var.” şeklinde konuştu.

OSTİM’in bir şehrin kalkınması için girişimci üreten, meslek öğreten, ihracat yapan ve istihdam sağlayan bir yapı olduğuna işaret eden Orhan Aydın, “Bölgesel ve tarihsel bağlarla Orta Doğu ve Afrika’daki ülkelerin kalkınmasını önemsiyoruz. İslam Kalkınma Bankası ve İslam İşbirliği Teşkilatı da modelimizi önemsiyor ve öneriyor.” dedi.

OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan da Basralı yetkililere, kurulması planlanan sanayi bölgesinin her aşamasında 47 yıllık OSTİM tecrübesiyle yardımcı olacaklarını dile getirdi. Çelikdoğan, OSTİM modelinin bölgeye transferi ve hayata geçirilmesi aşamalarında kamu kurumları, iş dünyası ve finans kuruluşlarının bir arada çalışması gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.