1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. ÖĞRETMENLERİMİZ AHİLER GİBİ HER ZAMAN YOL GÖSTERİCİ OLMUŞLARDIR
ÖĞRETMENLERİMİZ AHİLER GİBİ HER ZAMAN YOL GÖSTERİCİ OLMUŞLARDIR

ÖĞRETMENLERİMİZ AHİLER GİBİ HER ZAMAN YOL GÖSTERİCİ OLMUŞLARDIR

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus Öğretmenler Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yayınladı.

A+A-

Geçmişte Ahilerin çırakları ve kalfaları yetiştirmesini örnek göstererek, “Öğretmenlerimiz tıpkı Ahiler gibi toplumun temelini oluşturan eğitimli ve yetişmiş, bilgili, kültürlü ve ahlaklı bireyler yetişmesi hususunda aynı görevi yaparak her zaman yol gösterici olmuşlardır ” dedi. 

Çelikus açıklamasında  öğretmenlerimizi önemine dikkat çekerek, “Bugün, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin en seçkin günleri olan ”Öğretmenler Günü” dür. Öğretmenler; daha aydınlık bir gelecek için yılmadan, yorulmadan vefakarca çalışarak çocuklarımızı yetiştiren, geleceğimize ışık tutan, yarınlarımıza yön veren kişilerdir. Milli birlik ve bütünlüğün sağlanmasında en önemli aktörlerden biri olan öğretmenlerimiz, aynı zamanda gençlerimizin ve çocuklarımızın ahlaki erdem ve insani değerlere ulaşması konusunda da çok önemli roller üstlenmişlerdir”dedi.

Eğitimde Ahilik sistemi örnek alınmalı

Genel Başkan Çelikus eğitimde Ahilerin uyguladığı mesleki eğitim sisteminin örnek alınmasını belirterek  “Ahiler, eğitimi kişinin doğumuyla başlayan ve hayat boyunca devam eden bir süreç olarak görmüşlerdir. Ahi zaviyelerinde kırk yaşın üstündeki insanlara da okuma - yazma öğretilmiştir. Böylece günümüzde"hayat boyu eğitim" şeklinde tanımlanan eğitim anlayışı yüzyıllar önce Ahi birlikleri tarafından uygulanmıştır” dedi.

Ahilikte verilen mesleki eğitimlerin dışında ise gündelik hayata dair eğitimler verildiğini de söyleyen Çelikus şu ifadelere yer verdi:

“İş yeri sahibi, aynı zamanda usta (öğretmen) olduğu için daha önce çalıştığı iş kolundan mesleğini öğrendiğine dair icazet (diploma) ve iş yeri açma izni almış kimsedir. Bir gencin usta olabilmesi ve kendi iş yerini açabilmesi için değişik öğrenim kademelerinden geçmesi gerekirdi. Her şeyden önce bir gencin Ahi birliğine üye olabilmesi için mutlaka geçimini temin edebilecek bir iş veya sanatının olması aranırdı. Boş gezen, bir işi olmayanlar, Ahiliğe kabul edilmedikleri gibi toplumda da itibar görmezlerdi. Mesleği olmayanlara kız bile verilmezdi. Bu sebepten gençlerin belirli bir eğitim almış olmaları gerekiyordu. 

Çelikus açıklamasının sonunda “Tüm  öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü, içtenlikle kutluyor ve sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.