1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. MUHAFAZAKAR KESİMİ BÖYLE KADIRMIŞLAR
MUHAFAZAKAR KESİMİ BÖYLE KADIRMIŞLAR

MUHAFAZAKAR KESİMİ BÖYLE KADIRMIŞLAR

Özellikle AKP’ye oy veren yerlerde vatandaşa, “İmzalamazsanız Erdoğan zarar görür” diyerek, çevre talanı yapıldığı ortaya çıktı.

A+A-

CHP'li Melda Onur, art arda gelen çevre katliamlarındaki, “Çevre Etki Değerlendirme” (ÇED) raporu oyunlarını anlattı. Özellikle AKP’ye oy veren yerlerde vatandaşa, “İmzalamazsanız Erdoğan zarar görür” diyerek, çevre talanı yapıldığını belirten Onur, “Köylüler, oyunu yeni fark etti” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur dün TBMM Başkanlığı’na; HES, termik santral, nükleer santral, taş ocakları ve altın madenleri gibi yatırım projelerinin ÇED sürecinde çıkan yanlış uygulamaların araştırılması için ‘Araştırma Önergesi’ verdi. Bursa’dan Karadeniz’e Bozcaada’dan Tortum’a kadar vatandaşların her çağrısına yetişmeye çalışan CHP’li Onur, Taraf’a, art arda gelen çevre katliamı girişimlerinin perde arkasını ve yaşananları anlattı:

AMAN BAŞBAKAN ZARAR GÖRMESİN

Köylüleri bilgilendirmek için ÇED toplantıları yapıyorlar. Katılım listesi yapıp onay diye sunuyorlar. ÇED raporları hep böyle yapıldı. Bıçak kemiğe dayandığı noktada insanlar isyan etti. Özellikle muhafazakâr yerlerde, Karadeniz’de, Erzurum’da farklı yöntemlere de başvuruluyor. Tortum’da anlattılar, “Eğer imzalamazsanız Erdoğan zarar görür” demişler. İnsanlar da “Aman başbakanımız zarar görmesin diye imzaladık vallahi” dediler. Şimdi taş ocaklarının maden kapsamına alıp izinleri vermeye başladılar. Türkiye taşocağı mezarlığına döndü. İstanbul’un su havzalarının dibine gelmiş taş ocakları.

YAPTIKLARI İŞLER HUKUKSUZ

Bıçak kemiğe dayanınca köylü bir şekilde farkına varıyor. Türkiye’nin dört bir yanından haber geliyor. Mesela Kırıkkale. Sahipsiz kalmış. Ben gittim, çırpınıyorlar. 25 km. Kızılırmak’ı by-pass ediyorlar. Etrafı alabildiğince tarım arazisi. Orada verilmiş olumsuz ÇED raporları var. Çoğunlukla idare mahkemeleri bir baskı uygulanmazsa iptal ediyor. Ancak hukuk kararları uygulanmıyor. Yapılan işler hukuksuz. Çakılmazsa yapıyor bitiriyor, çakılırsa bakıyor ‘ÇED gereklidir, tekrar isteyelim’ diyor. O arada şirkete uyarıda bulunuyor. Biraz daha iş büyürse bu defa bilirkişilerini değiştiriyor, yargıya baskı yapıyor. Yetişemiyoruz. Bakın şimdi Tokat’ta başlıyor.

İSTİHDAM YALANI

Karadeniz Çalışma Grubu kuracağız. Batı, Doğu, Orta Karadeniz bütün o güzergâh belirlendi. Bu çalışmayı ilerleyen dönemde Türkiye geneline yaygınlaştırmayı istiyorum. Türkiye’nin bir çevre katliamı haritası çıkarılacak. Köylüler bu faaliyetler kendilerine zarar vermeden arayıp söylemiyor. Onları da ‘orada sizi istihdam edeceğiz’ diye kandırıyorlar.

ÇEVRE DEĞİL YAŞAM ALANI SORUNU

Daha çok milletvekilinin bu işle ilgilenmesi önemli. Bu bir çevre sorunu değil, yaşam alanı sorunu. Bugün Yırca’da olanlar bir çevre meselesi değil insanlar o zeytinliklerle yaşıyorlar.

http://www.aktifhaber.com/

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.