1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Moody's: Türkiye'nin notu kısa vadede artması olası değil
Moody's: Türkiye'nin notu kısa vadede artması olası değil

Moody's: Türkiye'nin notu kısa vadede artması olası değil

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin dış faktör kaynaklı risklere karşı kırılgan olduğunu açıkladı. Türkiye'nin notunun kısa vadede olası olmadığını vurgulayan Moody's analisti Alpona Banerji kamu finansmanında dengenin bozulmasının notu aşağ

A+A-

Moody's'in bugün Türkiye temalı konferansında konuşan Moody's analisti Alpona Banerji rkiye'nin ekonomi ve mali alanda görece güçlü konumuna karşılık dış faktörler kaynaklı risklere karşı kırılganlığının yüksek olduğunu ve kredi notunun kısa vadede artmasının olası olmadığını söyledi.

Moody's tarafından düzenlenen konferansta konuşan Banerji, Türkiye'nin benzer kredi notuna sahip ülkeler arasında dış faktörler kaynaklı risklere karşı kırılganlığı en yüksek ülkeler arasında olduğunu ifade ederek, "Yüksek cari açık ve bunun kısa vadeli akımlarla finansmanı Türkiye'yi yatırımcı güvenindeki değişikliklere karşı kırılgan olmasına neden oluyor" dedi.

KISA VADEDE ARTMAYACAK
Banerji, kısa vadede kredi notunda bir artışın söz konusu olamayacağı belirterek, "Dış dengesizlikler büyük kalmaya devam ettiği ve Türkiye dış finansman ve ödemeler dengesi baskılarına maruz kaldığı sürece kredi notunda kısa vadede yukarı yönlü bir hareket olası değil" dedi.

Banerji, kredi notunu aşağı yönlü değiştirecek faktörleri, kamu finansmanında önemli bozulma olması, politik istikrarsızlıkta artış ve dış finansman dengelerinde bozulmanın hızlanarak sermaye girişlerinde kalıcı bir durma ve kurumlarda Türkiye'nin yatırım ortamını bozacak değişiklikler olarak sıraladı. Banerji, kredi notu görünümünün durağana revize edilmesi için ise iç ve dış politik gerilimin azalması, yatırımcı güveninin artması ve dış dengeler üzerindeki baskıların azalması gerektiğini belirtti. 

Moody's Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviye olan "Baa3", kredi notu görünümünü ise "negatif" olarak değerlendiriyor.

Moody's'in bir sonraki Türkiye kredi notu değerlendirmesi 5 Aralık'ta gerçekleşmesi bekleniyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27520625.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.