1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Mart ayında AVM Ciro Endeksi %5,8 arttı.
Mart ayında AVM Ciro Endeksi %5,8 arttı.

Mart ayında AVM Ciro Endeksi %5,8 arttı.

2014 ilk çeyrek ciro artışı da %3,7 olarak kaydedildi…

A+A-

Mart ayında AVM Ciro Endeksi %5,8 arttı. 2014 ilk çeyrek ciro artışı da %3,7 olarak kaydedildi…


Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Mart ayı sonuçları ve 2014 ilk çeyrek sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre Mart ayında ciro endeksi 2013 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %5,8’lik bir artış kaydederek 147 puana ulaştı.

2014 ilk çeyrek sonuçlarına göre ise endeks 2013 ilk çeyrek verileri ile karşılaştırıldığında %3,7 artarak 141 puana ulaştı.

Teknoloji kategorisinde %9’luk düşüş teknolojide taksit düzenlemesinin etkisinin sürdüğünü gösteriyor.


Kategoriler bazında endeks verilerine baktığımızda teknoloji kategorisindeki taksit düzenlemesinin etkisinin Mart ayında da sürdüğü görüldü. Bir önceki dönemin aynı ayına göre teknoloji kategorisi Mart ayında %9 oranında düşüş gösterdi. Endeks verileri Mart ayında diğer tüm kategorilerde arttı. Buna göre  bir önceki dönemin aynı ayıyla karşılaştırıldığında Mart ayında hipermarket ciroları %12, giyim ve ayakkabı-çanta ciroları %9,  yiyecek ve genel kategori ciroları %6 ve diğer* kategorilerin ciroları %3 arttı.

(*Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşmaktadır.)

Ziyaret Sayısı Endeksi

Bir önceki dönemin aynı ayına göre ziyaret sayısı endeksinde Mart 2014’te  %2’lik bir artış gözlendi.

Ziyaretçi sayısı endeksi ilk çeyrek sonuçlarına göre ise 2014 ilk çeyrekte 2013 yılının aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %3,1’lik bir artış kaydedilmiş ve 101 puana ulaşılmıştır.

AVM Endeksi Mart ayı sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %5,8 oranında artmıştır. Kategori bazındaki en yüksek artışın da hipermarket kategorisinde yaşandığı gözlenmiştir. Mart ayında hipermarket kategorisinde ciro %12’lik bir artış yakalamıştır. Ancak burada asıl dikkati çeken nokta teknoloji kategorisinde yaşanan düşüşün devam etmesidir. Kredi kartına taksit sınırlamasının etkisiyle Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığına %14’lük düşüş kayededen teknoloji kategorisinde Mart ayında da düşüş devam etmiştir. Mart ayında teknoloji kategorisinde ciro endeksi bir önceki yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %9 oranında azalmıştır.

Bu sonuç kredi kartı taksit sınırlaması düzenlemesinin sonuçlarının analiz edilerek değerlendirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır.

İlk çeyrek sonuçlarına baktığımızda ise endeksin 2014 ilk çeyreğinde hem ziyaretçi sayısı, hem ciro hem de metre kare başına ciro açısından artış kaydetmiş olduğunu gözlemliyoruz. Bu AVM’lerde metre kare başına verimliliğin arttığının bir göstergesi” dedi.

 

Reviewing SC Index March 2014 figures, AYD Chairman Mr. Hulusi Belgü says “we can see increase in sales index in March 2014. SC Sales Index rose by 5,8% in March 2014 compared to the same period of last year. Taking a look at the index in categories the highest increase was recorded in hypermarket category by 12% in March 2014. However the most important point we should consider is that decrease in technology category keeps going. As a result of law on restriction of instalment number to credit cards in technology had caused 14% decrease in this category in February 2014. Technology index kept decreasing in March 2014 and comparing to the same period of last year index decreased by 9% in March 2014. These figures show us that we have to analyse and discuss the results of law on restriction of instalment number to credit cards.

When we look at the results of 2014 first quarter in sales index we can see increase in foot-fall index, sales index and sales per SCs leasable area (sqm). This shows that productivity per SCs leasable area (sqm) rose in the first quarter”.

 

 

 

 

Bilgi

“AVM CİRO Endeksi Mart 2014, AVM Ziyaretçi Endeksi Mart 2014 tabloları” sunulmuştur. AVM ENDEKSİ’ne ilişkin veriler, AYD ve Akademetre Research tarafından her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır.

                       

www.ayd.org.tr

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.