1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. “Manken”li Festivale Tepki Yağıyor
“Manken”li Festivale Tepki Yağıyor

“Manken”li Festivale Tepki Yağıyor

Bu yıl da sokak defileli, yabancı mankenli alışveriş festivali yapmaya hazırlanan ATO’ya ESDER’den çok sert tepki geldi.

A+A-

Ankara Ticaret Odası’nın(ATO) geleneksel hale getirdiği “Ankara Shopping Fest” adlı festivalde bu yıl da “manken”lerin öne çıkarılmak istenmesi tepki topluyor.

Malum, Ankara Ticaret Odası, tepkilere rağmen yabancı manken merakından vaz geçmiyor. ATO, bu yıl ki alış veriş festivaline de yabancı bir mankeni “tanıtım yüzü” yapmaya hazırlanıyor. Festival kapsamında bu yıl da sokak defileleri düzenlenecek ve Kızılay gibi merkezi yerlerde hazırlanacak podyumlara çıkarılacak olan mankenlere yarı çıplak bir şekilde gösteri yaptırılacak.

ESDER’DEN TEPKİ

Habervaktim’e konuşan Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Başkanı Mahmut Çelikus, “Ankara Shopping Fest” kapsamında düzenlenen kimi etkinlikler ile “manken” öğesine tepki gösterdi.

DEĞERLERİMİZLE ÖRTÜŞMÜYOR

Festivalin en başta adının problemli olduğunu söyleyen Çelikus, içeriğinin de değerlerimizle uyuşmadığını belirterek, küçük esnafa bir faydasının olmadığını, tamamen AVM’lerin lehine olduğunu söyledi. Çelikus şöyle konuştu: “Esnaf ve sanatkâr olarak elbette alışverişin gelişmesini, esnafın gelişmesini arzularız. Ancak bu yapılan tüketim toplumu oluşturmak aynı zamanda da bir yabancı kültürü de empoze etmek. Geçen sene gördük, bizim kültürümüze yararı olmayan, değerlerimize en ufak bağlantısı olmayan, genç kızlar ve genç erkekler gördük. Tamamen Türkiye’deki yapıya hem ekonomik hem kültürel yapıya farklı bir bakış ve bizim değerlerimizle örtüşmeyen bir bakış. Bunun küçük esnafa zaten hiçbir faydası yok. Bu AVM’lerin küçük esnafı boğması. AVM’lerin lehine bu festival. Son dönemde kendi aralarında da bir rehavet var, ticari kültür olmayan yabancı kültürü benimseyen bir anlayış dertleri kendilerini kurtarmak. Benim küçük esnafıma bir yararı yok.”

PARASI ÜYELERİN CEBİNDEN ÇIKACAK

ESDER Başkanı Çelikus, ATO’nun festival için harcadığı paranın kaynağına da işaret ederek “Bu paralar ticaret odasına üye olan herkesten kesilen para. Bu bütçe esnafın ve Ankara halkının cebinden çıkacak. Ankara esnafına biz bunun en küçük bir etkisini görmedik. Oda’nın belediyenin parası bu şekilde çar çur ediliyor” dedi.

Çelikus şöyle devam etti: “Yapılan etkinlikler bizim kültürümüze en küçük bir benzerlik göstermiyor. Bunlar tamamen bize dayatılan, tüketim kültürü ve emperyalist kültürün bize dayatılan ve kabul gören adımlarıdır. Bu etkinliğe hem usul, hem felsefe, hem içerik açısından kesinlikle katılmıyoruz. Bu ATO’nun esnafın sanatkarın ticarete yatırım yapan insanlarının parasının kolayca harcanmasıdır. Amaç kültür başkalaşması meydana getirmek, değerlerimizi altüst etmek.”

İLLE BİRŞEY YAPILACAKSA AHİLİK GELİŞTİRİLSİN

ESDER Başkanı Mahmut Çelikus, alternatif bir etkinlik önerisinde de bulunarak, asıl Ahiliğin geliştirilmesini istedi. Çelikus “Halbuki eğer yapılacaksa böyle bir şey, Ankara bir Ahi şehridir. Ahilik bu etkinlikle birleştirilir, tüketici gözüyle değil müşteri gözüyle bakılır olaya. Biz ticaret erbabı olarak müşterimizle diyalog içerisindeyiz ama Ahilik kültürü içerisinde değerlerimize göre sistemler yapılırsa hem bu milletin değerleri yeniden gündeme gelir hem bu uygunsuz olan fiiliyat da bertaraf edilmiş olur” diye konuştu.  

KENDİNİZE GELİN, ÖZÜNÜZE DÖNÜN

Çelikus, mankenli festival düzenleyenlere seslenerek “Sayın Başkan’a buradan söylüyorum, kendinize gelin, özünüze dönün ve kutlamaları mutlaka Ahilik kültürü çerçevesinde yapın ki bereketli olsun. Yoksa bu işin esnafa ve kültür hayatımıza hiçbir katkısı olduğuna inanmıyorum 3 yıldır yapılan işte tamamen fiyaskodur. Ahilik kültürü çerçevesinde festival yapılırsa talep daha da artar. Bizim kendi değerlerimiz dışında bir şey yapmamız olanaksız dolayısıyla özümüze dönmemiz lazım. Bu harcamalar çok büyük harcamalardır bunun hesabını esnafa ve halka vermek zorundadırlar” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.