1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Makine Sektörü İhracatı 2013 Yılında %8 Artarak 14 Milyar Dolara Ulaştı
Makine Sektörü İhracatı 2013 Yılında %8 Artarak 14 Milyar Dolara Ulaştı

Makine Sektörü İhracatı 2013 Yılında %8 Artarak 14 Milyar Dolara Ulaştı

Makine Sektörü İhracatı 2013 Yılında %8 Artarak 14 Milyar Dolara Ulaştı

A+A-

Türk makine sektörünün ihracatı 2013 yılında yüzde 8 artarak 14 milyar dolara yükseldi. Sektörün 2014 ihracat hedefi ise 16 milyar dolar.

Türk Makine Sektörü, 2023 hedefine doğru ilerliyor. Makine İhracatçıları Birliği ve Makine Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, 2013 yılında ihracatın yüzde 8 artarak 14 milyar dolara ulaştığını söyledi. Dalgakıran sektörün 2014 ihracat hedefinin ise yüzde 15 artışla 16 milyar dolar olduğunu belirtti.

2012 ve 2013 yılında dış pazarlarda yaşanan olumsuzluklara rağmen makine sektörü ihracatının artışını sürdürdüğünü ifade eden Dalgakıran, 2014 yılında ise pazarlardaki koşulların geçmiş iki yıla göre daha iyi olması beklentisinde olduklarını vurguladı.

Adnan Dalgakıran “2013 yılında Almanya’ya ihracatımızda yüzde 10 artış oldu, ABD’de ise yüzde 16. Bu iki ülke gibi gelişmiş ülkelere mevcut şartlarda bu oranlarda ihracat artışı kaydetmemiz bizleri sevindiriyor ve cesaretlendiriyor” dedi.

Dalgakıran ayrıca “2014 yılında dünya ticaretinde özellikle gelişmiş ülkelerdeki toparlanma beklentisi ihracatımıza ivme kazandıracak” diyerek, özellikle Avrupa pazarının gelişiminin sektör için önemli olduğunu ifade etti. Adnan Dalgakıran, bu pazara yönelik de olumlu beklentilerinin olduğunu kaydetti.

HEDEF PAZARLARDA TANITIM ARTACAK

Sektörün 200’ü aşkın ülkeye ihracatı içerisinde Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin ayrıca, ABD ve Rusya’nın da önemli destinasyonlar olduğuna değinen Adnan Dalgakıran; başlıca pazarlarda çeşitli tanıtım faaliyetleri yürüttüklerini söyledi. “Bunların başında Almanya’da yürütülen faaliyetler var” diyen Dalgakıran, “Hollanda, Brezilya ve Endonezya’nın yanı sıra Rusya ve ABD için de tanıtım atağına geçiyoruz” dedi.Türk Makine Sektörünün En Çok İhracat Yaptığı 10 Ülke

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.