1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. KOBİ'lere borsanın yolunu gösterecekler
KOBİ'lere borsanın yolunu gösterecekler

KOBİ'lere borsanın yolunu gösterecekler

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK), finansmana ulaşmada güçlük çeken KOBİ’lerin dikkatini “halka arz”a çekiyor.

A+A-

TÜGİK Başkanı Erkan Güral, "KOBİ'ler halka açılarak hem büyüyebilir, hem de kurumsallaşabilir. İşletmeleri borsa ile ilgili doğru bilgilendirmeye devam edeceğiz" dedi. 

TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral, Türkiye ekonomisini sırtlayan KOBİ'lerin, halka arz konusunda bilgi eksikliği veya kulaktan dolma bilgiler nedeniyle çekimser olduğunu söyledi. 

Finansmana ihtiyaç duyan ya da büyüme hedefleyen işletmeler için en iyi alternatiflerden birinin borsa olduğunu vurgulayan Başkan Güral, şunları söyledi:

"TÜGİK olarak bu konuda bir süredir bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. İstanbul ve Eskişehir'deki GİAD'larımız aracılığıyla düzenlenen toplantılarımıza Borsa İstanbul Başkanı Sayın İbrahim Turhan katıldı. Birinci ağızdan, iş dünyasının temsilcilerine, sanayi kuruluşlarının yöneticilerine ve işletme sahiplerine Borsa'ya girmenin avantajları anlatıldı, endişelerin yersiz olduğu ifade edildi. Borsaya ilişkin tanıtım toplantılarımızı, Anadolu'nun başka kentlerinde de sürdüreceğiz. Şehir şehir dolaşıp, bilgilendirme yapacağız." 


 

"PEKÇOK FİRMA BORSAYA GİRECEKTİR"

KOBİ'lerin, kredi riskine girmeden halka arz ile finansmana ulaşabileceklerini hatırlatan Başkan Güral, "Ancak borsa kültürü ülkemizde çok yerleşmiş değil. İşletmelerin, özellikle KOBİ niteliğinde olanların halka arzla ilgili tereddütleri, endişeleri var. Firmayı kaybetme korkusu, hisselerin nasıl satılacağıyla ilgili soru işaretleri yaşanıyor. Bu ve benzeri tereddütleri ortadan kaldırmak, doğru bilinen yanlışları ortaya çıkarmak için bilgilendirme toplantıları eşsiz fırsat. İşadamlarımıza sıfır maliyet ile halka açılarak sermaye sağlayabileceklerini, borsaya katılmanın çok zor ve yükümlülükleri ağır bir çalışma olmadığını anlatmaya devam edeceğiz. Bu sayede Anadolu'dan pek çok firmanın yakında Borsa'ya girdiğini göreceksiniz."


KURUMSALLAŞMALARI İÇİN DE FIRSAT

TÜGİK Başkanı Erkan Güral; halka arzın yalnızca alternatif sermaye yöntemlerinden biri olmadığını, aynı zamanda işletmelerin kurumsallaşması için önemli bir fırsat olduğunu da söyledi. Güral, "İşletmelerin halka açılması, uzun vadede son derece karlı bir iştir. Büyümeleri, kurumsallaşmaları, hedef koyarak bu hedeflere ulaşmaları için Borsa'ya girmelerini teşvik etmeyi sürdüreceğiz" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.