1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. KOBİ'lere 5 milyon liraya kadar tekno destek
KOBİ'lere 5 milyon liraya kadar tekno destek

KOBİ'lere 5 milyon liraya kadar tekno destek

Bakanlık işletmelerin enerji, personel ve kira giderlerinin yüzde 75’ini geri ödemesiz olarak karşılayacak.

A+A-

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı, teknolojik ürünlere yatırım yapacak şirketlere verilecek hibe ve kredi faiz desteklerinin esasları belli oldu. Küçük işletmelere 5 milyon liraya kadar destek sağlanabilecek. Destekler; makine-teçhizat, kredi faiz ve işletme gideri olmak üzere üç ana başlıkta verilecek. Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik kapsamında, kamu kurumları ve uluslararası fonlar tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri sonucu meydana gelen teknolojik ürünler veya özkaynaklar kullanılarak ortaya çıkan patenti alınan ürünlere yönelik Türkiye’de yerleşik şirketlerin yatırımları desteklenecek. Ar-Ge süreci yurtdışında gerçekleştirilen teknolojik ürünlerde, üretim yatırımının Türkiye’de yapılması halinde de desteklerden yararlanılabilecek. Projelerin destekleme süresi 36 ay olacak, uygun görülmesi halinde süre 6 ay uzatılabilecek.

Küçük işletmelerde yatırım proje tutarının en fazla yüzde 40’ı olmak üzere 5 milyon liraya kadar destek verilebilecek. Orta işletmelere projenin yüzde 30’unu aşmayacak şekilde 4 milyon liraya kadar, büyük işletmelerde ise proje tutarının yüzde 10’unu aşmamak üzere 2 milyon liraya kadar destek verilebilecek. Yatırım kapsamında satın alınacak makinelerin yerli malı olması durumunda destek oranlarına 10 puan daha eklenecek. 

Resmi Gazete’de dün yayımlanan yönetmeliğin kredi faiz destekleri başlıklı 12’nci maddesine göre, üretime yönelik yatırım proje tutarının en fazla 50 milyon liraya kadar olan kısmı desteklenecek. Bu kapsamda proje tutarının 10 milyon liraya kadar olan kısmı için verilecek faiz desteği oranı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından her yıl ilan edilecek. 10 milyon lirayı aşan yatırımlarda faiz desteği yarı yarıya azaltılacak. Her bir yatırım projesi için işletmelere sağlanacak makine ve teçhizat destek tutarı, kredi faiz destek tutarı ile işletme gideri desteği tutarlarının toplamı veya yatırım proje tutarının tamamı için sağlanacak kredi faiz destek tutarı 10 milyon lirayı aşamayacak. 

İşletme giderlerine % 75 destek 

Yönetmeliğin işletme gideri desteği kapsamında yatırımı tamamlamış küçük işletmelere enerji bedeli ve yıllık kira bedelinin yüzde 75’i geri ödemesiz olarak desteklenecek. Yıllık istihdam edilen personel için ise brüt asgari ücretin yüzde 75’i kadar destek sağlanacak. 

Geri ödemesiz desteklerden şu harcamalar yararlanacak: 

• Yatırım projesi için hazırlanacak fizibilite raporu gideri. 

• Ana-yardımcı makine ve teçhizat bedelleri. 

• Makine, araç-gereç taşıma ve sigorta bedelleri. 

• Montaj giderleri. 

Desteklenmeyecek harcamalar ise arsa bedeli, arazi düzenleme, bina inşaat, ulaştırma, taşıt araçları, yönetim, aydınlatma, havalandırma, ısıtma, beklenmeyen giderler, kuruluş ve işletme dönemi faiz giderleri, amortismanlar, bakım-onarım, hammadde, ara malı, işletme malzemeleri şeklinde sıralandı.

Teknogirişim desteğiyle bin 318 firma kuruldu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim Desteği ile 5 yılda bin 318 yenilikçi firma kuruldu. 2014'te ise, 284 yenilikçi proje bu kapsamda desteklenecek. Teknogirişim desteği ile yurtiçinde ve dışındaki üniversite öğrencisi ve yeni mezun gençlere, kendi işlerini kurmaları için 100 bin TL geri ödemesiz ve teminatsız destek veriliyor. Bu kapsamda, 2009'dan bugüne kadar teknogirişim desteği alan genç girişimcilerce kurulan yenilikçi firma sayısı bin 318’i buldu. İlk aşamada başarılı olan girişimcilere, ikinci aşamada 550 bin TL’lik geri dönüşümsüz destek verildiği dile getirildi. Bunun yanı sıra, her yıl başarılı teknogirişimcilerin Silikon Vadisi’ne gönderildiği ve burada inceleme ve temaslarda bulundukları kaydedildi. Yeni ve yenilikçi fikirlerini prototipe dönüştüren başarılı gençlere; ürünlerini tanıtmak, pazarlamak ve ticarileştirmeleri için Tanıtım ve Pazarlama desteği sağlandığı ve bu kapsamda 64 girişimcinin destek aldığı bildirildi.

2014’te, 284 yenilikçi proje desteklenecek

2014 Yılı Teknogirişim müracaatlarıyla ilgili değerlendirmelerin de tamamlandığı ve bin 12 proje içerisinden 284 projenin desteklenmeye uygun bulunduğu dile getirildi. Teknogirişim desteği ile 2009- 2013 yılları arasında 100 milyon 871 bin 436 TL’lik destek verildi. Bu süre içerisinde, destekten yararlanan girişimcilerin yüzde 88’i erkek, yüzde 12’si ise kadın girişimci. Aynı dönemde destekten faydalanan bin 34 işletmenin 413’ü teknoparkta, 38’i ise Tekmer’de yer aldı. Buna ek olarak, desteklenen projelerin yüzde 51’i yüksek teknoloji sınıfında, yüzde 49’u ise orta-yüksek teknoloji sınıfında yer aldı.

HÜSEYİN GÖKÇE - ÖZÜM ÖRS / DÜNYA

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.