1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Kış lastiklerinizi hazırlayın
Kış lastiklerinizi hazırlayın

Kış lastiklerinizi hazırlayın

Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçiş yapmanın zamanı geldi. Soğuk havalarda yumuşaklığını kaybetmeyen özel hamur karışımı ve karlı/buzlu yollarda bile tutunma sağlayan özel sırt deseni sayesinde kış lastikleri

A+A-

Kışın kapıya dayanmasıyla birlikte sürücülerin de araçlarının lastikleriyle ilgili aksiyon alması gerikiyor. Kış koşullarında yapılan sürüş testlerine göre, yaz lastikleriyle 50km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44metre iken, bu ölçüyü 36 metreye kadar düşürebiliyor. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk geliyor. Kışın sıkça yaşanan can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan trafik kazalarının azaltılmasında, kış lastiği kullanımı  hayati  bir önem taşıyor. 

Yönetmeliğe uymamanın cezası 519 TL 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın hazırladığı ve 2 yıl önce yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmiyor. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanıyor. Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor. Ancak, Valilik kararı ile binek araçlarda da kış lastiğinin zorunlu hale getirilmesi ise mümkün kılındı. Türkiye ’de ise %15-18 aralığında olan kış lastiği penetrasyonu, 2012 yılındaki yasal düzenlemelerin ardından birçok Avrupa ülkesinin de üzerine çıkarak, geçtiğimiz kış döneminde %40’lara yaklaştı. 

Akpulat: “Kış lastiği sadece kar ile özdeşleştirilmemeli” 

Kış lastiklerinin içeriğindeki yüksek silika oranı ise ıslak zeminde yol tutuşu kuvvetlendirerek ve emniyeti artırdığını belirten Brisa Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Akpulat, “Kış lastiklerimizi ülkemizdeki her türlü iklimsel ve coğrafi şartlar ile müşteri beklentilerini gözeterek geliştiriyor, en zorlu koşullarda test ediyor, sürekli iyileştirmeler yaparak mükemmel performansın izini sürüyoruz. Hedefimiz, ürün özellikleri arasında optimum dengeyi sağlayarak araç sahiplerine emniyetli, sağlam,  konforlu  ve çevreci bir sürüş  deneyimi  sunmak. Kullanıcılar genellikle kış lastiğini sadece kar ile özdeşleştirip, kar yağdığında araçlarını kullanmayacaklarını planlayıp, bu yüzden de kış lastiğine ihtiyaçları olmadığına inanıyorlar. Oysa ki, kış aylarında çok değişken hava ve yol koşuluyla karşılaşıyoruz. Evden çıkarken, kuru, soğuk ancak bulutlu olan bir gün, öğlen yoğun yağmura dönüşebiliyor. Zeminde ise erimiş çamur olabiliyor. Hatta akşam eve dönerken karla karışık yağmurla veya karla karşılaşabiliyoruz. Lastiklerin bütün bu değişken hava ve yol koşullarıyla mücadele edebilecek bir yapıda olması, sürüş emniyeti açısından büyük önem taşıyor.” diye konuştu. 

‘Lastik Oteli’ne emanet 

Brisa’nın “Lastik Oteli”  hizmetine  de değinen Akpulat şöyle konuştu: “Kış lastiklerimizi Tükiye genelindeki 1000’e yakın satış ve hizmet noktamıza ek olarak www.lastik.com.tr  online  satış sitemiz aracılığıyla da uygun koşullarla araç sahiplerine sunuyoruz. Kış lastiğine geçiş döneminde, kullanılmayan yaz lastiklerinin uygun koşullarda saklanması, lastiğin performansının korunması açısından büyük önem taşıyor. Brisa Lastik Oteli’nde lastikleri müşteri bilgilerine göre etiketleyerek, ideal koşullar altında ve sigortalı olarak saklıyor, zamanı geldiğinde ise uzman ve eğitimli servis personelimizle değişim işlemini gerçekleştiriliyoruz.” 

Sıra beklemeye gerek yok 

Özellikle hava durumunda ‘kar geliyor’ uyarılarını duyarak, hemen lastik satış noktalarına gidenlerin, maalesef soğukta sıra beklemek zorunda kaldığını hatırlatan Akpulat, “Bu durumun önüne geçmek adına müşterilerimizle iletişime geçerek, onlara gerekli hatırlatma ve bilgilendirmeyi yapıyoruz. Yeni aldıkları veya Lastik Oteli’nde bekleyen kış lastiklerini kar yağmadan araçlarına takıyoruz. Aynı zamanda, tüm araç sahipleri için bir randevu sistemi geliştirdik. Böylece satış ve hizmet noktalarımızdan önceden randevu alarak, hiç sıra beklemeden lastiklerini değiştirmeleri mümkün oluyor.” şeklinde konuştu. 

http://www.radikal.com.tr/otomotiv/kis_lastiklerinizi_hazirlayin-1222753

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.