1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Kendi işini kuracaklara kaçırılmayacak fırsat
Kendi işini kuracaklara kaçırılmayacak fırsat

Kendi işini kuracaklara kaçırılmayacak fırsat

Kendi işini kuracaklara ve mevcut yatırımını güçlendireceklere muhteşem fırsat. AB fonlarından sağlanan geri ödemesiz milyarlarca lira para sizleri bekliyor...

A+A-

Avrupa Birliği'ne üyelik öncesi kırsal kalkınmayı hızlandırmaya yönelik 2007 yılında kurulanTarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) AB fonlarından tahsis ettiği geriödemesiz milyarlarca lira para ile binlerce girişimcinin önünü açıyor.

Avrupa Birliği uyum sürecinde kendisine yüklenen sorumluluklar çerçevesinde kamudan özele birçok alanda reform üzerine reform gerçekleştiren Türkiye, bir yandan da üyelik sürecinin nimetlerinden faydalanıyor. 

Bunların başını ise AB fonlarından gelenparalar çekiyor. Alanına göre farklılık gösteren fonlar sayesinde birçok girişimci aldığı geriödemesiz paralarla mevcut yatırımlarını güçlendirirken, binlerce genç girişimci de hayallerini gerçeğe dönüştürdü.

Türkiye, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu aracılığıyla IPARD (Kırsal Kalkınma) fonlarından yıllık ortalama 750 milyon TL'ye yakın bir para alıyor. Bu zamana kadar dağıtılan hibe tutarı 1 milyar TL'yi aşmış durumda... 2016 yılına kadar girişimcilere dağıtılmak üzere ise kasada toplam 2 milyar 600 milyon TL'lik hibe bulunuyor. Avrupa Birliği sürecinemüdahil olan her ülkeye sağlanan hibeler ile AB standartlarında üretim ve yetiştiricilik yapılmasıamaçlanıyor.

5 BİN 500 KİŞİYE İŞ KAPISI AÇILDI
Programın faaliyete alındığı 2011 yılından bu yana 145 bin kişi ile yüz yüze görüşme yapıldı.Yapılan görüşmeler sonrasında yaklaşık 2 milyar TL bütçeli 4 bin 568 projeye onay verildi. En fazla proje 187 adet ile Sivas'tan geldi. En yüksek hibe ödemesi ise 100 milyon TL ile Ankara'dan gelen projelere çıkartıldı. Onay verilen projeler sayesinde 5 bin 500 kişiye de yeni işkapısı açılmış oldu.

42 İL DESTEK KAPSAMINDA
Kurumun Türkiye'de destek verdiği toplam 42 il bulunuyor. Amaç ise 81 ilinin tamamına hizmetvermek. 

IPRAD kapsamında destek verilen iller şöyle; Afyon, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat…

PROGRAM KAPSAMINDAKİ ALANLAR
Program kapsamında destek verilecek alanların kapsamı da geniş tutulmuş. Tarımsal işletmelere yönelik olarak süt ve et besiciliğine (kırmızı ve kanatlı eti), işleme ve pazarlamasektöründe ise et, süt, meyve-sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına desteködemeleri yapılırken, küçük çiftçilere yönelik olarak da kırsal ekonomik faaliyetler kapsamındaarıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, yerel ürünler ve el sanatları ile kırsal turizmve kültür balıkçılığına yönelik gerçekleştirilen yatırımlara hibe ödemeleri yapılıyor.

KAMU TÜZEL KİŞİLERİ HARİÇ HERKES BAŞVURABİLİR
Kamu tüzel kişilikleri hariç, herkese hibe ödemesi yapabildiklerini dile getiren Tarımsal Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Başkanı Kerem Akgündüz, programdan yenikurulacak işletmelerin yanı sıra mevcut işletmelerin de faydalanabileceğini söyledi. Yatırımbaşvurusu yapmak isteyen vatandaşların gerekli uygunluk koşullarını sağlamak kaydıylabaşvuru çağrı ilanı aracılığı ile duyurulan tarihler arasında uygun bir yatırım ile Kurum İl Koordinatörlüklerine başvurabileceğini aktaran Akgündüz, kurumun web sayfasında (ww.tkdk.gov.tr) yayınlanan dokümanlardan gerekli tüm bilgileri alabileceklerini söyledi.

BAŞVURUDA 65 YAŞA DİKKAT!
Süt ve et besiciliği kapsamında, başvuru sahiplerinden deneyimini kanıtlayıcı belge ve diplomaistendiğini, işleme pazarlama sektörü ve kırsal ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımlarda isebaşvuru sahiplerinden bu şartın aranmadığını vurgulayan Akgündüz, bilinmesi gereken en önemli hususların başvuru sahiplerinin başvuru sunduklarında 65 yaşın üzerinde olmamaları,vergi sistemine kayıtlı olmaları ve vergi ile SGK prim borçlarının bulunmaması gerektiği olduğunu belirtti.

3 MİLYON AVRO'YA KADAR DESTEK
Program kapsamında destek verilen sektörler için farklı yatırım limitleri, kapasiteler ve kriterlerin söz konusu olduğunu ifade eden Akgündüz, bu çerçevede en alt limitin 5 bin TL, en üst limitin ise 3 milyon avro olduğunu söyledi.

YÜZDE 50'Sİ HİBE
Kullandırılan hibe destekler, yatırım kapsamında başvuru sahiplerinin sunacakları toplam uygun harcama tutarının en az %50'sini karşılayacak şekilde karşılıksız hibe olarak veriliyor. IPARD Programı gereğince; süt ve et üreten tarımsal işletmelere yönelikyatırımlarda ise hibe oranı %65'e kadar çıkabiliyor.

18 BANKAYLA KREDİ SORUNUNA ÇÖZÜM
IPARD Programı kapsamında destek almaya hak kazanan başvuru sahiplerinin yatırımlarınınen az yarısını kendilerinin karşılamak zorunda olduğunu dile getiren Akgündüz,  öz kaynak sıkıntısı yaşayan ve kredi kullanmayı planlayan yatırımcılarla ilgili de; ‘'Ülkemizde bulunan 18banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile bir protokol imzaladı. Söz konusuprotokol ile her banka IPARD Programından faydalanacaklar için faiz ve komisyonindirimleri, yatırım süresince geri ödeme yapılmaması gibi kolaylıklar sağlamaktadır.Ayrıca bankalar tarafından kredi niyet mektuplarından alınan yüksek oranlardaki masraflar, maksimum 100 TL olarak sınırlandırıldı.'' diye konuştu.

4 BİN 568 PROJEYE 1 MİLYAR TL HİBE
Temmuz 2011-Mart 2014 tarihleri arasında IPARD Programı kapsamında 12 kez başvuru çağrı ilanına çıktıklarını ve bu çağrılar sonrası gelen talepler doğrultusunda 4 bin 568 projeye 1 milyar 50 milyon TL hibe sağladıklarını belirten Akgündüz, sadece 2014 yılı sonuna kadar 5000 projeye750 milyon liralık hibe ödemesi yapmayı planladıklarını söyledi.

ÖDEMELER 1 İLE 3 TAKSİT ARASINDA YAPILIYOR
Ödemelerin projedeki uygun harcama tutarına göre 1, 2 veya 3 taksit halinde yapıldığına dikkat çeken Akgündüz, uygun harcama tutarı 250.000 avro'ya kadar olan projelerde tek taksit, uygunharcama tutarı 250.000 - 1.000.000 avro aralığında olan projelerde bir veya iki taksit, uygunharcama tutarı 1-3.000.000 avro aralığında olan projelerde ise bir, iki veya üç taksit halindeödeme yapılmasının söz konusu olduğunu aktardı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.