1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. Kasamıza para girmez çıkar
Kasamıza para girmez çıkar

Kasamıza para girmez çıkar

Üçüncü havalimanını yapacak ortak girişim grubundan Limak Yatırım’ın Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, “Sorunlu zeminde hâlâ sondaj yapıyoruz. Kot düşürüldü iddiası asılsız. Hafriyat bayağı artacak. Bu artış maliyetimizi de arttıracak. Kasamıza, 2 milyar

A+A-

“YERİ yanlış. Zemini sorunlu. Yer teslimi hala yapılmadı. Kot farkı nedeniyle 2 milyar Euro’luk hafriyat maliyeti şirketlerin kasasına kalacak. “İstanbul’un 150 milyon yolcu kapasiteli üçüncü havalimanı projesi için bir süredir gündemden düşmeyen bu iddialara, projeyi bizzat yürüten isimlerden biri olan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir yanıt verdi:  “Zemin etüdü sondajları yeni başladı. Hafriyat bayağı artacak. Ama bu artış bizim maliyetimizi de arttıracak. Kasamıza 2 milyar Euro girmeyeceği gibi artan maliyeti de biz karşılayacağız. Bu hesapları nasıl yapıyorlar anlamıyorum. Biz bunlara rağmen ilk fazı 29 Ekim 2017’de teslim edeceğiz.”

DÜNYA BEKLİYOR

Pristine Havalimanı’nın 2010’dan beri işletmeciliğini yapan Limak Yatırım, Priştine Üniversitesi ile bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Biz de bu proje için Ebru Özdemir’in davetiyle  Kosova’ya günübirlik bir seyahat gerçekleştirdik. Seyahat dönüşü yaptığımız sohbette ise son dönemin en merak edilen konusu Üçüncü Havalimanı Projesi’nden Sabiha Gökçen’in Malezyalılara satışına kadar çeşitli konularda konuştuk. Israrlı sorularımız üçüncü havalimanına yönelikti. Havaalanı inşası ve işletme ihalesini geçen mayıs ayında 22 milyar 152 milyon Euro bedelle Limak, Kolin, Cengiz, Mapa, Kalyon ortak girişim grubu almıştı. Ancak projenin hala başlamamış olması çeşitli iddiaları gündeme getirmişti. Özdemir, “Bütün dünya bu projeyi bekliyor. İstanbul’da 150 milyon kapasiteli havaalanı inşaa edilecek başka arsa yok” sözleriyle başladı.

Türkiye’nin Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanı’nda kapasitesinin dolduğunu ve üçüncü havalimanına ihtiyacın arttığını anlatan Özdemir, süreci şöyle anlattı: “Şu anda zemin araştırmalarımıza başladık. Burada mühendislik de bize ait. Sondajın en fazla üç ayda bitmesini bekliyoruz. 90 milyon yolcu, üç yıl olarak belirlenen ilk fazı söz verdiğimiz tarihte bitireceğiz. Şimdi hafriyat üzerinde çalışıyoruz. Bütün bu eleştirileri dedikodu olarak düşünüyoruz. Zemine uygun olmadan yapılan tek yer burası değil ki. İnşaat mühendisliği çok gelişti. Tartışmalar biraz ön yargılı.”

ÇED raporunda Ekvator prensibi

EBRU Özdemir, ÇED raporlarını Ekvator prensiplerine göre hazırladıklarını söylerken, “Kaç ağaç kesilecek belli mi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “ÇED raporunda bu gibi soruların cevabı ortaya çıkacak. Şu anda o florada yaşayan bitkiler buluyoruz ama hemen başka yere taşıyoruz. Kesimi minimumda tutmak istiyoruz.”

Ebru Özdemir’den CHP’li Erdoğdu’ya yanıtlar

EBRU Özdemir, önceki gün tekrar gündeme gelen ve CHP’li Aykurt Erdoğdu’nun Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’a yönelttiği soruları ise şöyle yanıtladı:
Kot 30 metre düşürüldü mü? 2 milyar Euro şirketlerin kasasına aktarıldığı doğru mu?
Zemin sondajı yapılıyor. Kot düşürüldü iddiasını neye dayanarak yapıyorlar bilmiyorum. Kaynak aktarılması ise mümkün değil. 
Hafriyat miktarı değişti mi? Bundan kazanç sağlandı mı?
Çalışmalar hafriyatın bayağı artacağını gösteriyor. Artınca maliyet artacak. Bu maliyeti de biz karşılayacağız. Çünkü sondaj devam ediyor.
Yer teslimi yapıldı mı?
Yapılmadı çünkü dediğim gibi daha sondaj çalışmaları sürüyor. 
Finansmana devlet garantisi verildi mi? 
Hazine garantisi yok. Devlet Hava Meydanları İşletmesi borç üstlenimi sunuyor. Borç üstlenimi garanti değil. DHMİ bir KİT’tir kendi sermayesi vardır, en çok vergi verenler listesindedir.
 Hazine müteahhitlere 700 milyon Euro’luk köprü kredisi için taahhütte bulunmuş mudur?
Köprü kredisi yaptık. 700 değil 750 milyon Euro. Ortaklar olarak aldık. Ancak bu kredinin de hiçbir devlet garantisi, Hazine garantisi yok. Borç olarak kasamıza girdi.

Malezyalılar Rekabet Kurulu’nu bekliyor

ÖZDEMİR, Sabiha Gökçen’deki yüzde 40’lık hisseyi Malezyalılara satışıyla ilgili şunları söyledi:  “Şu anda Rekabet Kurulu’nda, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda ve EPDK’da izin süreci başladı. Yıl sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Aldığımız kaynağı yeni yatırımlarda kullanacağız. 7 milyar aseti olan bir grubuz. Kuveyt’in havaalanı için en iyi teklifi verdik. Fildişi’nde çimento öğütme tesisi açıyoruz. Mozambik’e bakıyoruz.”

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27620336.asp

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.