1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kalkınma Bakanı: AK Saray 1 Milyar 370 Milyon TL'ye Mal Oldu
Kalkınma Bakanı: AK Saray 1 Milyar 370 Milyon TL'ye Mal Oldu

Kalkınma Bakanı: AK Saray 1 Milyar 370 Milyon TL'ye Mal Oldu

2015 Bütçe görüşmelerinde konuşan Yılmaz, "AK Saray için 2012 ve 2014'te 550 milyon TL hızlandırma ödeneği verdik. Toplam maliyet 1 milyar 370 milyon TL oldu." dedi.

A+A-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için 2012 yılında 150 milyon, 2014 yılında ise 400 milyon lira yatırımı hızlandırma ödeneği verdiklerini söyledi. Yılmaz, sarayın Ekim sonu harcamasının da 964 milyon TL göründüğünü bildiren Bakan Yılmaztoplam maliyetin 1 milyon 370 milyon TL olduğunu açıkladı.

AK SARAY SORULARINA CEVAP

Yılmaz, Kalkınma Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki sunumunda, muhalefet milletvekillerinin, 'Ak Saray' olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasına ilişkin sorularını cevaplandırdı. Projenin Başbakanlık Hizmet Binası olarak başladığını giren daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na dönüştüğünü hatırlatan Yılmaz, "Yatırımları hızlandırma ödeneğinden 2012 yılında 150 milyon TL, 2014 yılında da 400 milyon TL para vermişiz." dedi.

"TOPLAM 1 MİLYAR 370 MİLYON TL"

Projenin toplam maliyetini kamulaştırma dahil 1 milyar 370 milyon olduğunu yineleyenBakan Yılmaz, Ekim sonu harcamasının da 964 milyon TL göründüğünü bildirdi. Yılmaz, ilave yapılacak harcamalarla da projenin tamamlanacağını dile getirdi.

MUHALEFET İLE "YATIRIM" TARTIŞMASI

Açıklamaların ardından Bakan Yılmaz ve muhalefet milletvekilleri arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

"Bu bir yatırım mı?" diye soran vekillere Yılmaz, "Elbette yatırım. Uluslararası yatırım tanımları vardır ve bu da yatırım elbette. Sabit sermaye yatırımıdır. Bu bina, 1 yılda kullanılıp tüketilmeyen birden fazla yıl hizmet veren mal hizmet yatırımına dönük harcama yatırımdır. Mal üretimine dönük unsurlar değil, hizmet üretimine dönük 1 yılı aşkın ve sürekli hizmet üretimini sağlayan her türlü bina da yatırımdır. Bu uluslararası tanımlar itibarı ile böyledir. Toplam yatırımlar içinde çok çok büyük bir paya sahip değil. Yıllık yatırımı Türkiye'nin bu yıl 85 milyar TL kamu yatırımı gerçekleştirdik." diye karşılık verdi.

http://www.haberler.com/yilmaz-cumhurbaskanligi-sarayi-icin-550-milyon-6682147-haberi/

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.