1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. İvedik OSB'de makine sektörü kümesi oluşturuldu
İvedik OSB'de makine sektörü kümesi oluşturuldu

İvedik OSB'de makine sektörü kümesi oluşturuldu

İvedik Organize Sanayi Bölgesinde (İvedik OSB), 250 firmanın içinde bulunduğu makine sektörü üreticileri kümesi oluşturuldu.

A+A-
ANKARA (AA) - İvedik Organize Sanayi Bölgesinde (İvedik OSB), 250 firmanın içinde bulunduğu makine sektörü üreticileri kümesi oluşturuldu. 

Konuya ilişkin düzenlenen "Üniversite-Sanayi İşbirliği Paneli"nde konuşan İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin, daha önce oluşturdukları medikal kümelenmesinin başarılı olduğunu belirterek, aynı başarının makine sektörü kümelenmesinde de yakalanacağına inandığını söyledi.

Söz konusu başarının elde edilebilmesi için teknokent yapılanması, üniversiteler ve mesleki eğitimin önemine işaret eden Gültekin, "İnsanları kümelenmeye alıştıracaksınız ve bunun eğitimi vereceksiniz. Bir yerde ortaklık yapmak, sanayicimizi bu eksen etrafında toplamak kolay değil. Çünkü bizde Ar-Ge kültürü henüz daha oluşmadı. Biz bunu oluşturmak için öncelikli olarak bu altyapıyı temin etmeliyiz" diye konuştu. 

İvedik OSB'de bu konuda altyapı çalışmaları yapıldığını anlatan Gültekin, bu anlamda bölgede inşa edilecek İvedik OSB Teknokentinin temelinin birkaç hafta içinde atılacağını bildirdi. 

Kümelenmenin üniversite ayağında yer alan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veli Çelik de İvedik OSB ile stratejik ortaklık görevine başlamış olduklarını kaydetti. 

Doktora eğitimi aldığı yıllarda üniversite sanayi işbirliğinin sadece adının olduğunu belirten Çelik, "Bu yüzden kendimi rüyada gibi hissediyorum" diye konuştu. 

Sanayicilerin Ar-Ge konusunda eğitilmesinin, fikri ve zihinsel gelişmelerinin tamamlanmasının önemli olduğunu dile getiren Çelik, "Ar-Ge çalışmalarının sonunda elde edilen sonuçlardan başta sanayiciler fayda sağlayacak. Zihinsel olarak bir gelişme sağlayacak. Sonuçta da ülke kazanmış olacak" değerlendirmesinde bulundu. 

- Makine üreticileri kümesi -

Kümelenme modeli ile bölgede faaliyet gösteren makine üreticisi firmalar ile ilgili analizler yapılarak ihtiyaçları belirlenecek. 

Firmalara Ar-Ge ve yenilikçiliğin önemi anlatılarak, Ar-Ge için verilen destek ve teşvikler hakkında ücretsiz danışmanlık yapılacak. 

Sektörde faaliyet gösteren sanayi, üniversite ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği ve bilgi paylaşımını artırmak da kümelenme projesinin amaçları arasında bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.