1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İş dünyası gönüllüleri liseli gençlere mentorluk yapacak!

İş dünyası gönüllüleri liseli gençlere mentorluk yapacak!

İş dünyası gönüllüleri liseli gençlere mentorluk yapacak!

A+A-

İSTKA tarafından desteklenen ve gençlerin işgücüne etkin katılımı, finansal okur yazarlık ve girişimcilik yeteneklerinin arttırılmasını hedefleyen “3X Programı” kapsamında düzenlenen iş dünyası gönüllüleri eğitimi, Nielsen, Mercedes-Benz Türk, P&G, Ford Otosan, Yıldız Holding, JCI, Vestel, Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Citi, Ford, HP, Bilim İlaç, Odeabank, Garanti Bankası ve Metlife çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti.

 

İş dünyası gönüllüleri aracılığıyla öğrenciler ve reel sektörü buluşturucu, birleştirici bir özel misyon üstlenen Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın 3X Programı kapsamında düzenlediği “Gönüllülük Eğitimleri” tamamlandı.3X Programı süresince, iş dünyası gönüllüleri, profesyoneller ve girişimciler, öğrencilerin okullarda kuracakları şirketlerde öğrencilere mentorluk yapacak.

 

22 Kasım günü İstanbul Avrupa ve 29 Kasım Cumartesi günü İstanbul Anadolu yakasında gerçekleştirilen eğitimlere Nielsen, Mercedes-Benz Türk, P&G, Ford Otosan, Yıldız Holding, JCI, Vestel, Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Citi, Ford, HP, Bilim İlaç, Odeabank, Garanti Bankası ve Metlife gibi önemli firmalardan çok sayıda gönüllü katıldı.

 

Genç Başarı Eğitim Vakfı Başkanı Engür Rutkay, programın ve gönüllü eğitimin önemini şu sözlerle anlattı: “Bu yıl İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın desteğiyle “Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı” kapsamında 3X Programı’yla gençlerin ‘Girişimcilik’, ‘Finansal Okur Yazarlık’ ve ‘İş Gücüne Etkin Katılım’ konularında gelişimlerini, gelecekte kariyer basamaklarını başarıyla tırmanmalarını hedefliyoruz.Bu yıl 300 liseden 400 öğretmene eğitim verildi. Eğitim alan öğretmenler ile 200 iş dünyası gönüllüsünün rehberliğinde 4 bin öğrenciye ulaşacağız.”

 

Ülkemizde girişimciliğin üniversitelerde benimsetilmeye çalışıldığını ama bir insanın üniversite zamanında girişimciliğin ne olduğunu anlamasının geç bir zaman olduğunu söyleyen gönüllü eğitimine katılan TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Üyesi Duygu Eren, Genç Başarı’nın bu açıdan çok önemli olduğunu anlatı. Eren; “Girişimciliği önce ortaokullara liselere ve daha sonra ilkokul seviyelerine çekmeliyiz ki, öyle bir dünyanın ve kariyer seçeneğinin olduğunun farkına varsın. Çünkü insanlar bilmedikleri bir şeyi seçemiyorlar. O yüzden girişimcilikle alakalı Genç Başarı Vakfı’nın yaptığı çalışmalar dünyada ve Türkiye’de tek. Mutlaka desteklenmeli ve yayılmalı. Bu bir vakıf ve vakıflar bazı tohumların yeşertilmesi gereken yerler. İnsanların sadece mentorluk anlamında değil, finansal anlamda destek vermeleri gerektiğine inanıyorum. Umarım önümüzdeki yıllarda Genç Başarı daha çok büyüyerek iyi yerlere gelir” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.