1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. ING Bank’ın verilerinin tamamı IBM Veri Merkezi’nde yedekleniyor
ING Bank’ın verilerinin tamamı IBM Veri Merkezi’nde yedekleniyor

ING Bank’ın verilerinin tamamı IBM Veri Merkezi’nde yedekleniyor

ING Bank, IBM’in İzmir’deki Veri Merkezi’ne geçiş yaparak, veri merkezi sayısını üçten ikiye indirdi. Bu adım ile ING Bank OPEX&CAPEX giderlerinden önemli bir miktarda tasarruf etmeyi hedefliyor.

A+A-

İzmir’deki IBM İş Sürekliliği ve Esnekliği Hizmetleri Merkezi’ni 2010 yılından bu yana kullanan ING Bank, veri merkezi sayısını azaltmayı ve iş süreçlerini kesintisiz yürütmeyi hedefliyordu. Bu hedef doğrultusunda IBM’in bu merkezi, altyapısı ve kapasite ihtiyaçlarıyla en iyi örtüşen çözüm olarak öne çıktı.

 

ING Bank’ın IBM ile anlaşmalarını uzatma kararını etkileyen bir diğer unsur, IBM’in iş sürekliliği, esnekliği ve felaket kurtarma konusundaki bilgi birikimi ve tecrübesi oldu. Yeni proje kapsamında, İstanbul Maslak’taki ING Bank Veri Merkezi, sistemlerin sökülmesi ve yola çıkması dahil, 44 saat sonra İzmir’e taşınarak sistemler çalışır hale getirildi. Bu geçiş ile ING Bank 5 yılda OPEX&CAPEX giderlerinden önemli bir miktarda tasarruf etmeyi de hedefliyor.

 

Projenin başarısını değerlendiren ING Bank Teknoloji Hizmetleri Grup Müdürü Hakan İnceoğlu şöyle konuşuyor: “Global iş sürekliliği hedefleri ve vizyonu kapsamında ING Bank’ın temel amaçları arasında olağanüstü durumlara tam anlamıyla hazırlıklı olmak yer alıyordu. Üretim Veri Merkezinin birebir aynısını, İstanbul’dan farklı bir şehre taşıyarak gerçek anlamda iş sürekliliği, esnekliği ve felaket kurtarmaya hazır olmayı hedefliyorduk. Bunu yaparken de çok yüksek meblağlar tutan veri merkezi yatırımından kaçınmayı ve mevcut veri merkezi sayımızı üçten ikiye indirerek, bakım ve işletme giderlerinden de tasarruf sağlamayı öngörüyorduk. OPEX&CAPEX maliyetlerimizde azalma bekliyoruz. Kendi veri merkezimizi kurma ve işletme yoluna gitseydik, çok büyük bütçeler ayırmamız gerekecekti. IBM gerek ihale sürecinde, gerek ihale sonrasında taşınma ve kurulum aşamalarında isteklerimize çok hızlı cevap verdi ve beklentilerimizi karşıladı. Bu adım ile şu anda ING Bank’ın verilerinin tamamı IBM Veri Merkezi’nde yedekleniyor ve neredeyse senkronize bir şekilde çalışıyor. Felaket kurtarma söz konusu olduğunda, bu proje öncesinde tam anlamıyla yedekli bir sisteme sahip değildik. Bu proje ile maliyet azaltma avantajı kazandık ve daha gerçekçi bir felaket kurtarma senaryosu yaratmayı başardık. Veri merkezi konsolidasyonu ve felaket kurtarma projesi bizim için önemli bir kilometre taşıdır."

 

“IBM ve ING Bank arasındaki küresel çapta birçok proje ile devam eden güçlü bir işbirliği var. Benzer biçimde Türkiye'de de ING Bank ile 2010 yılından bu yana veri merkezi ve ofis alanı sağlama hizmetleri çerçevesinde süregelen bir birlikteliğimiz bulunuyor” diyen IBM Yönetilen Hizmetler Satış Müdürü Cem Özenç devam ediyor: “IBM’in dünyada 70’ten fazla ülkede 160’ı aşkın iş sürekliliği ve esnekliği hizmetleri merkezi var. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de IBM, Felaket Kurtarma ve Yönetimi, İş Sürekliliği ve Esnekliği, Uygulama Barındırma alanlarında pazar lideridir. İzmir’deki Veri Merkezi'mizde ING Bank’ın tüm ihtiyaç ve gerekliliklerini yerine getirmeyi başararak kendileriyle olan işbirliğimizi 5 sene daha uzattık ve bundan ciddi mutluluk duyuyoruz."

 

IBM İş Sürekliliği ve Esnekliği Hizmetleri Merkezi hakkında:

IBM Felaket Kurtarma Merkezi 1995 yılında İzmir’de kuruldu ve daha sonra iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda adını ve hizmet kapsamını İş Sürekliliği ve Esnekliği Hizmetleri Merkezi olarak değiştirdi. İzmir’deki Merkez, artan talebe ve iş gerekliliklerine yanıt verebilmek için 2009 yılında yenilendi. 2011 ve 2014 yıllarında kapasitesi ve alanı tekrar genişletildi. Bu Merkez IBM’in dünyada 300 milyon dolar yatırım yaptığı 13 merkezden biridir ve sadece Türkiye için değil, tüm bölge için öncü konumdadır. Bu merkez en yeni teknolojilerle ve çevre dostu “Yeşil BT” yaklaşımıyla hizmet veriyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.