1. HABERLER

  2. SEKTÖR

  3. İMO 44. Genel Kurulu
İMO 44. Genel Kurulu

İMO 44. Genel Kurulu

43. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Yüzgeç: "Depreme karşı yürürlükte bütünlüklü bir politika mevcut değil"

A+A-

ANKARA (AA) - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) 43. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç, "Depreme karşı yürürlükte bütünlüklü bir politika mevcut değil" dedi.

Ankara Şubesinde düzenlenen 44. Genel Kurulda konuşan Yüzgeç, İMO'nun yaklaşık 100 bin üyesiyle Türkiye'nin en büyük meslek örgütlerinden biri olduğunu söyledi. İMO'nun kamu yararını gözettiğini belirten Yüzgeç, toplum nezdinde güvenilir ve itibarlı kurumlardan biri olma özelliğini hiç kaybetmediğini ifade etti.

Ölümle ya da sakatlanmayla sonuçlanan iş kazalarına dikkati çeken Yüzgeç, "Eğer Türkiye, ölümlü iş kazaları sıralamasında hala Avrupa ülkeleri arasında birinci, dünya sıralamasında üçüncü ve Türkiye ortalaması AB ortalamasının yedi katıysa, köklü değişiklikler gerçekleştirilmesi, zihniyet değişikliğine gidilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

Kaçak yapılaşma ve çarpık kentleşmenin Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olduğunu anlatan Yüzgeç, depreme karşı yürürlükte bütünlüklü bir politikanın olmadığını iddia etti. Yüzgeç, afet öncesi ve sonrası alınması gereken kurumsal, yasal ve toplumsal tedbirlerin, 2003-2004'ten bu yana belli olmasına rağmen uygulamada "yok" denecek kadar az olduğunu ileri sürdü.

Yüzgeç, 26 ilden 669 delegenin katılımıyla gerçekleşen genel kurulun yarın ve pazar günü de devam edeceğini belirtti.

AA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.