1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. İmkon'dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Övgü
İmkon'dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Övgü

İmkon'dan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na Övgü

"Yeni Cumhurbaşkanlığı Binası, Türk Müteahhit, Mühendis ve Mimarlarının, geçmişten geleceğe uyum ve başarısının, en güzel şekliyle uygulanmasıdır.

A+A-

"Mimarlar Odası Ankara Şubesinin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili yaptığı, 'Alaturka Tuvalet' benzetmesi, teknik yorumlardan uzak, son derece çirkin, yakışık almayan, ideolojik bakışın dışa vurumudur." “Tam tersine, Yeni Cumhurbaşkanlığı sarayı, Mimari tasarım açısından, ülkemiz adına hayal edilen, kendi öz medeniyetimizin, tarihsel mimarinin ta kendisidir.” "Cumhurbaşkanlığı Sarayı kişilerin değil, halkın malıdır. Hiç bir kurum veya kuruluş, bu yapıyı iç ve dış kamuoyunda itibarsızlaştırmaya kalkışmamalıdır." 

Kamuoyunda, 'AK Saray' olarak bilinen Yeni Cumhurbaşkanlığı Binasının, Türkiye Cumhuriyetine hayırlı olmasını diliyoruz. Bina, yapım aşamasından bu yana, içte ve dışta çok sayıda engel ve eleştiriye maruz kalmıştır. İlk olarak inşaat, yapım aşamasında durdurulmaya çalışılmış, bu girişimden sonuç alınamayınca, binanın 'kaçak' olduğu imajını bilinçaltına yerleştirmek için, uluslararası medya'nın da desteği alınarak, yeni Cumhurbaşkanlığı binasını, uluslar arası düzeyde itibarsızlaştırma kampanyaları yapılmıştır. Son olarak, Ankara Mimarlar Odasını Başkanı Tezcan Karakuş'un, Ak Saray'ı, "Alaturka Tuvalet Taşı"na benzetmesi, teknik bakış açılarından uzak, son derece çirkin, yakışık alamayan, ideolojik bakışın dışa vurumu olarak anlaşılmaktadır. Bilindiği üzere Mimarlar Odası, oda görevinin dışında, hükümet karşıtı her türlü eylemlerde aktif rol üstlenmiş, kimi zamanda bu eylemlerin düzenleyicisi olmuşlardır. Mimarlık sektöründe teknik ve idari yönden üstlenmesi gereken görevleri, yapması beklenen Mimarlar Odası, siyasetin atmosferinde taraf olarak, odayı politize etmiştir. Mimarlar Odası bu tavrı ile üyelerine de zarar vermektedir.


Üyelerin meslek odalarından beklentisi, siyasi iradenin tasarrufunda olan işlere, ideolojik yaklaşım içerisinde taraf olmaktansa, kendi mesleki sıkıntılarını çözmek ve sektörlerinin gelişimini sağlamaktır.


İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) olarak, yeni Cumhurbaşkanlığı binasını, geçmişten geleceğe, Türk-Selçuklu Mimarisinin, günümüze en güzel ve en kullanışlı şekliyle yapılması olarak başarılı bir Müteahhitlik hizmeti olarak da görülmektedir.


Kamuoyunun farkına varması gereken bir diğer husus ise, AK Saray, kişilerin değil, halkın malıdır. Hiç bir kurum veya kuruluş, halka ait olan en önemli yapıyı itibarsızlaştırma kalkışmamalıdır. Bilerek veya bilmeyerek, bu tür olumsuz yaklaşımlar, devletin itibarına da gölge düşürme anlamı taşıyacağından, daha dikkatli söylemler ile konuyu, mesleki ve teknik olarak ele almak, daha samimi ve doğru bir yaklaşım tarzı olacağına inanmaktayız.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur

 


Tahir Tellioğlu
İnşaat Mütahitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.